STRONA GŁÓWNA / KOŚCIOŁY STACYJNE 2021 R.

KOŚCIOŁY STACYJNE 2021 R.

Zwyczaj pielgrzymowania do kościołów stacyjnych jest praktykowany w Archidiecezji Krakowskiej od 2017 r. Przez cały Wielki Post (z wyłączeniem niedziel), Msze św. sprawowane są przez biskupów w różnych kościołach miasta. Świątynie zostały wybrane na podstawie analogii do rzymskich pierwowzorów w związku z liturgią słowa lub ze względów topograficznych.

Tradycja kościołów stacyjnych narodziła się w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, kiedy w Rzymie podczas Wielkiego Postu wierni pod przewodnictwem papieża gromadzili się każdego dnia w innym kościele, związanym z kultem męczenników. Pierwszym rzymskim kościołem stacyjnym, wybranym przez Grzegorza Wielkiego, jest bazylika św. Sabiny na Awentynie. Każdego roku właśnie tam papież odprawia Eucharystię w Środę Popielcową. W tym roku wyjątkowo, ze względu na pandemię papież będzie przewodniczył Mszy św. w Bazylice św. Piotra.

Pielgrzymowanie papieża po rzymskich kościołach nie ograniczało się jedynie do okresu Wielkiego Postu, lecz trwało cały rok, obejmując najważniejsze święta i okresy liturgiczne. Tradycja wielkopostnych kościołów stacyjnych była kultywowana w Rzymie aż do początków XIV wieku. Przywrócono ją tam w 1979 r. W naszej Archidiecezji ten zwyczaj wprowadził Arcybiskup Marek Jędraszewski. Podczas tegorocznych Kościołów Stacyjnych będziemy pielgrzymować pod hasłem „Kierunek Nadzieja”.

Zapraszamy do uczestnictwa w tej modlitwie z biskupami przez kolejne dni Wielkiego Postu.

ZOBACZ TAKŻE