STRONA GŁÓWNA / OBCHODY 100 ROCZNICY URODZIN KAROLA WOJTYŁY W MUZEUM DOM RODZINY JANA PAWŁA II W WADOWICACH

OBCHODY 100 ROCZNICY URODZIN KAROLA WOJTYŁY W MUZEUM DOM RODZINY JANA PAWŁA II W WADOWICACH

W ramach obchodów jubileuszowego roku stulecia Muzeum zaplanowało:

Wielki urodzinowy koncert

Wielki urodzinowy Koncert zostanie zorganizowany wspólnie z Telewizją Polską, przy partnerstwie Gminy Wadowice, który odbędzie się na wadowickim rynku 17 maja br. o godz. 20.00. Koncert będzie częścią archidiecezjalnych obchodów urodzin Ojca Świętego. Tego dnia dla Papieża wystąpi wiele znakomitych gwiazd polskiej estrady.

Wydarzenie w dzień 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

18 maja br. zaplanowano m.in. akcję „Cała Polska śpiewa Barkę”, pokaz multimedialny na wadowickim rynku oraz serię wydarzeń edukacyjnych przeznaczonych dla przybyłych tego dnia gości.

Instalacja czasowa na wadowickim rynku.

Muzeum poza dotychczasową ofertą ekspozycyjną (wystawa stała, wystawy czasowe) planuje przygotowanie specjalnej ekspozycji plenerowej poświęconej życiu Ojca Świętego. Ekspozycja zostanie umieszczona na wadowickim rynku. Uroczyste otwarcie wystawy zaplanowano na maj.

Premiera spektaklu teatralnego „Emilia – matka Papieża”

Spektakl zostanie przygotowany przez Teatr „Albertus” z Mnikowa. Przedstawienie ilustrować będzie niezwykły wkład Emilii Wojtyłowej w świętość polskiego Papieża. Wydarzenie odbędzie się 26 kwietnia br., o godz. 16.30 w Sali teatralnej Muzeum.

Cykl spotkań pn. „Takim Go pamiętamy. Wspomnienia o Janie Pawle II”

Spotkania ze świadkami życia Ojca Świętego. Spotkania odbywać się będą przez cały rok, 18. dnia każdego miesiąca. Wśród zaproszonych gości znajdują się przedstawiciele „Rodzinki” – duszpasterstwa prowadzonego przez ks. Karola Wojtyłę, a także m.in.: prof. Gabriel Turowski, abp Mieczysław Mokrzycki, George Weigel czy s. Marie Simon-Pierre Normand.

Konferencja naukowa

Organizowana przy współpracy z Uniwersytetem Jana Pawła II w Krakowie. Jej tematem przewodnim będzie aktualność papieskiego nauczania, które Muzeum chciałoby przybliżyć szerszemu gronu odbiorców. Wydarzenie odbędzie się w czerwcu, w sali teatralnej Muzeum.

Pamiątkowy mural

Wykonany będzie na jednej z wadowickich kamienic znajdujących się w ścisłym centrum miasta. Do współpracy nad projektem Muzeum zaprosiło Pana Tytusa Brzozowskiego – znanego w Polsce i na świecie architekta i akwarelistę, który w swoich pracach tworzy nowe światy, posługując się elementami krajobrazu charakterystycznymi dla polskich miast. W naszym wadowickim projekcie ukazana zostanie droga życia i pontyfikatu Ojca Świętego poprzez pryzmat architektury – miast i miejsc związanych z Nim nierozerwalnie. Na malunku nie zabraknie Jego rodzinnych Wadowic, ale także ukochanych polskich gór, czy Krakowa, który począwszy od studiów polonistycznych, poprzez zawieruchę wojenną i późniejszą pracę duszpasterską – był jego domem. Pojawią się również budynki rzymskie, takie jak Bazylika św. Piotra czy Kaplica Sykstyńska. Uroczyste odsłonięcie muralu zaplanowane zostało na 15 czerwca br.

Cykl warsztatów muzealnych pn. „Inspiracje”.

Spotkania przeznaczone dla młodzieży będą nawiązywać do życiorysu młodego Karola Wojtyły – Jego pasji, talentów i zainteresowań oraz postawy życia (dążenia do celu, rozwoju osobistego, realizacji planów i zamierzeń). Zajęcia zaplanowane zostały na ostatni kwartał roku.

ZOBACZ TAKŻE
ZOBACZ TAKŻE