STRONA GŁÓWNA / SANKTUARIUM ŚW. JANA PAWŁA II

SANKTUARIUM ŚW. JANA PAWŁA II

11 czerwca 2011 r. ks. kard. Stanisław Dziwisz uroczyście erygował Sanktuarium bł. Jana Pawła II powstające w ramach Centrum Jana Pawła II “Nie lękajcie się!” na tzw. “Białych Morzach” w Krakowie.

Obecnie funkcję kustosza w tej świątyni pełni ks. Mateusz Hosaja.

W Sanktuarium wierni mogą zobaczyć płytę z grobu Jana Pawła II pochodzącą z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Płyta znajduje się w Kaplicy Kapłańskiej zaprojektowanej na wzór krypty św. Leonarda na Wawelu, w której ks. Karol Wojtyła odprawił swoją prymicyjną Mszę św. Na płycie umieszczony jest relikwiarz wykonany na wzór otwartego Ewangeliarza, którego strony przewracał wiatr w czasie pogrzebu Papieża.

23 czerwca 2013 roku, w obecności Episkopatu Polski, ks. kard. Stanisław Dziwisz uroczyście poświęcił górną część świątyni. Wnętrze kościoła ozdobiły mozaiki autorstwa uznanego w świecie artysty o. Marko Ivana Rupnika SJ, autora mozaik m.in. w krypcie nowego kościoła w San Giovanni Rotondo we Włoszech.

16 października 2016 r, w 38. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę św. Piotra, a także w dniu, w którym w Polsce obchodzi się święto państwowe ustanowione przez Sejm RP i dedykowane świętemu papieżowi, kościół św. Jana Pawła II został uroczyście poświęcony i oddany w opiekę wszechmogącemu Bogu. Uroczystości przewodniczył Metropolita Krakowski kard. Stanisław Dziwisz przy  koncelebrze wielu biskupów i kapłanów z Polski i zagranicy.

W Sanktuarium pielgrzymi mogą uzyskać odpust zupełny m. in. w dniu patrona 22 października i raz w roku podczas pielgrzymki do tego miejsca, zgodnie z kościelnymi wymogami pod zwykłymi warunkami.

Zobacz porządek Mszy św.