STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / WERNISAŻ WYSTAWY “PRAWDA I WOLNOŚĆ. KSIĄDZ JERZY POPIEŁUSZKO” W MUZEUM ARCHIDIECEZJALNYM

Wernisaż wystawy “Prawda i wolność. Ksiądz Jerzy Popiełuszko” w Muzeum Archidiecezjalnym

Wernisaż wystawy “Prawda i wolność. Ksiądz Jerzy Popiełuszko” w Muzeum Archidiecezjalnym
TYP WYDARZENIA: Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie,
DATA ROZPOCZĘCIA: 28-11-2024 GODZINA: 17:00
MIEJSCE: Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie
OPIS WYDARZENIA:

Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie zaprasza na wernisaż wystawy “Prawda i wolność. Ksiądz Jerzy Popiełuszko”, który odbędzie się w czwartek, 28 listopada o godz. 17.00, w siedzibie przy ul. Kanoniczej 19.

Jej premierowy pokaz przygotowało Muzeum Archidiecezji Warszawskiej we współpracy z Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki. Druga odsłona wystawy została zaaranżowana w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie i będzie można ją zobaczyć od 29 listopada 2024 r. do 16 marca 2025 r.

Wystawa jest próbą ukazania duchowego portretu księdza Jerzego na tle miejsc i wydarzeń, które go ukształtowały, i w których brał aktywny udział. Zaprezentowana jest sztuka tamtego czasu, która, tak jak błogosławiony Jerzy Popiełuszko, stawała po stronie Prawdy i Wolności. Pierwsze spotkanie z młodym Alkiem to dom rodzinny w Okopach, miejsce i atmosfera, które uformowały przyszłego kapłana. Dalej podążamy do Warszawskiego Seminarium Duchownego i do specjalnej jednostki Wojskowej w Bartoszycach, do której wcielano kleryków w celu pozyskania ich do współpracy i zachwiania ich wiarą. Jerzy Popiełuszko kończy seminarium duchowne w 1972 r. i zostaje wikarym kolejno w kilku warszawskich parafiach. W tym czasie miał okazje do wyjazdów zagranicznych, a my, dzięki przychylności rodziny błogosławionego, pokazujemy nieznane zdjęcia z jego podróży po Stanach Zjednoczonych i Europie. Obraz czasu „Solidarności” otwierają zdjęcia z Huty Warszawa, gdzie w sierpniu 1980 r. na zaproszenie strajkujących robotników sprawował posługę kapłańską. Od tego momentu związał się z „Solidarnością”  i stał się obiektem inwigilacji Służby Bezpieczeństwa PRL. O atmosferze tamtych lat mówią dzieła m.in. Wiesława Szamborskiego, Jacka Sroki, Łukasza Korolkiewicza czy Jana Lebensteina, ukazujące symboliczny obraz człowieka stłamszonego przez totalitarny system i próby wyzwolenia się spod komunistycznej dominacji. Przestrzeń „prosektorium” jest przejmującym memento męczeńskiej śmierci księdza.

Istotnym elementem wystawy są, często nieznane fotografie dokumentalne, przedstawiające życie księdza Jerzego i jego działalność oraz najważniejsze wydarzenia polityczne z tamtych lat. Korespondują one z dziełami sztuki współczesnej, pochodzącymi z wielu polskich muzeów i kolekcji prywatnych. Narracja ekspozycji zbudowana została z wypowiedzi księdza Jerzego i notatek tajnych współpracowników SB. Prezentujemy również film dokumentalny z fragmentami homilii księdza oraz przygotowane specjalnie na wystawę, autorskie ścieżki dźwiękowe.

Dla młodszego pokolenia wystawa jest okazją do poznania historii naszego kraju i lepszego zrozumienia życia pokolenia ich rodziców i dziadków w opresyjnym systemie. Pokolenie, które pamięta lata stanu wojennego ma okazję do refleksyjnego spotkania z żoliborskim kapłanem.

Wystawie towarzyszy katalog z esejami wybitnych znawców życia i działalności Błogosławionego.

ZOBACZ TAKŻE