STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / OBCHODY 40. ROCZNICY WYBORU JANA PAWŁA II NA PAPIEŻA, W JEGO DOMU RODZINNYM W WADOWICACH

Obchody 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II na papieża, w Jego domu rodzinnym w Wadowicach

Obchody 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II na papieża, w Jego domu rodzinnym w Wadowicach
DATA ROZPOCZĘCIA: 17-10-2018 GODZINA: 16:30
DATA ZAKOŃCZENIA: 17-10-2018 GODZINA: 20:00
MIEJSCE: Wadowice
ORGANIZATOR: Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach
WWW: https://domjp2.pl/
OPIS WYDARZENIA:

17 października br., Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zaprasza na świętowanie 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Następcę św. Piotra, które odbędzie się pod przewodnictwem JE abpa. Marka Jędraszewskiego, w ramach archidiecezjalnych obchodów rocznicowych.

Z tej okazji Muzeum przygotowało wystawę, na której prezentowane będą wyjątkowe pamiątki związane z wydarzeniami 16 X 1978 roku. 

Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje nieznany szerzej i nigdy publicznie nie eksponowany Akt potwierdzający wybór kard. Karola Wojtyły na urząd papieża, przechowywany na co dzień w watykańskim Urzędzie Papieskich Celebracji Liturgicznych. Ten niezwykły dokument zaprezentuje ks. dr Krzysztof Marcjanowicz, ceremoniarz papieski. 

Będzie można też zobaczyć osobisty kalendarz z notatkami kard. Wojtyły, który miał ze sobą w czasie konklawe. Kalendarz do tej pory udostępniany był do celów naukowych w Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Opowie o nim dyrektor Archiwum ks. prof. Jacek Urban. 

Cenne dokumenty z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej, będące doskonałym odzwierciedleniem nastrojów panujących w Polsce w październiku 1978 roku, omówi Rafał Dyrcz, Naczelnik Archiwum IPN w Krakowie. 

Częścią wystawy będzie także galowy mundur Gwardii Szwajcarskiej podarowany Muzeum przez Christofa Grafa, komendanta tej formacji.

Przed budynkiem Muzeum odsłonięta i poświęcona zostanie makieta przedstawiająca dom rodzinny Papieża z Wadowic oraz Jego parafialny kościół. Autorem rzeźby jest Karol Badyna, profesor krakowskiej ASP.

Wadowickie uroczystości uświetni chór Pueri Cantores Sancti Joseph z Krakowa.

Następnie z placu przed Bazyliką Ofiarowania NMP wyruszy procesja różańcowa do kościoła św. Piotra w Wadowicach, gdzie pod przewodnictwem JE abpa. Marka Jędraszewskiego odbędzie się msza św. dziękczynna za wybór św. Jana Pawła II.

Warto wspomnieć, że w skład ekspozycji stałej w domu rodzinnym Papieża wchodzą pamiątki ściśle związane z wydarzeniami października 1978 roku. Można zobaczyć m.in. pierwszą papieską sutannę Jana Pawła II, w której pozdrowił wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra tuż po wyborze. Zwiedzający mogą przyjrzeć się także kamykowi z Przełęczy Południowej pod Mount Everestem podarowany Papieżowi przez Wandę Rutkiewicz. Polska himalaistka, jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie, zdobyła szczyt najwyższej góry świata 16 października 1978. W czasie spotkania z Janem Pawłem II usłyszała od Papieża: Dobry Bóg sprawił, że jednego dnia oboje zaszliśmy tak wysoko. 

 

Poniżej szczegółowy program obchodów:

 

godz. 16.30

Wernisaż wystawy poświęconej wydarzeniom z 16 X 1978 roku

/słowo JE abpa. Marka Jędraszewskiego Metropolity Krakowskiego/

Prezentacje:

Akt potwierdzający wybór kard. Karola Wojtyły na papieża

/pierwsza w historii publiczna prezentacja/

Dokumenty z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej

Osobisty kalendarz kard. Karola Wojtyły 

z zasobów Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie

Mundur Gwardii Szwajcarskiej

Odsłonięcie i poświęcenie makiety Domu Rodzinnego i wadowickiej bazyliki

 

godz. 17.30

Uroczysta procesja różańcowa

z placu przed bazyliką Ofiarowania NMP

Msza św. dziękczynna za wybór św. Jana Pawła II

pod przewodnictwem JE abpa. Marka Jędraszewskiego

w kościele św. Piotra w Wadowicach

ZOBACZ TAKŻE