STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / 16. KOŚCIÓŁ STACYJNY – ŚW. AUGUSTYNA I ŚW JANA CHRZCICIELA, SIOSTRY NORBERTANKI

16. Kościół Stacyjny – ŚW. AUGUSTYNA i ŚW JANA CHRZCICIELA, Siostry Norbertanki

16. Kościół Stacyjny – ŚW. AUGUSTYNA i ŚW JANA CHRZCICIELA, Siostry Norbertanki
TYP WYDARZENIA: Metropolita,
DATA ROZPOCZĘCIA: 14-03-2020 GODZINA: 18:00
MIEJSCE: ul. Kościuszki 88, Kraków
PARAFIA: Kraków-Salwator, Parafia Najświętszego Salwatora

ORGANIZATOR: Archidiecezja Krakowska
WWW: http://www.parafiasalwator.pl
OPIS WYDARZENIA:

Mszy św. w kościele św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela w Krakowie o godz. 18.00 przewodniczył będzie abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.


Tradycja Liturgii stacyjnej zrodziła się w Rzymie. Przez kilka pierwszych wieków chrześcijaństwa biskup Rzymu nie miał „swojego” kościoła. Katedra biskupa Rzymu została wybudowana dopiero po roku 313 poza terenami zamieszkiwanymi przez chrześcijan. Papież nawiedzał rzymskie kościoły tytularne, by sprawować w nich uroczystą Eucharystię, w której uczestniczyli przedstawiciele wszystkich siedmiu regionów kościelnych Rzymu. Przybycie biskupa Rzymu do lokalnej wspólnoty nadawało Eucharystii szczególnie uroczysty charakter. Drugie „źródło” świątyń stacyjnych to kościoły związane z kultem świętych – szczególnie męczenników.

Liturgiczne „wędrowanie” papieża po rzymskich kościołach nie ograniczało się jedynie do okresu Wielkiego Postu, lecz trwało cały rok obejmując najważniejsze święta i okresy liturgiczne. Tradycja wielkopostnych kościołów stacyjnych była kultywowana w Rzymie aż do początków XIV wieku. Przywrócono ją tam w roku 1979. Liturgię tę podjęło z czasem wiele innych stolic biskupich. Za sprawą abp. Marka Jędraszewskiego, jako ówczesnego metropolity, zaczęto ją sprawować w Łodzi w 2013 r. Obejmując Archidiecezję Krakowską abp Jędraszewski wprowadził ją także pod Wawelem.

Kościołem stacyjnym drugiej soboty Wielkiego Postu jest kościół świętych Marcelina i Piotra na Lateranie. Świątynia została erygowana przez św. Syrycjusza, który był papieżem w latach 384-398. Przebudował go gruntownie Benedykt XIV w 1751 r. W głównym ołtarzu znajdują się malowidła „Męczeństwo św. Piotra i Marcelina”, pędzla Gaetana Lapisa. Pod ołtarzem są relikwie św. Marcji.

Rzymskiemu kościołowi stacyjnemu drugiej soboty Wielkiego Postu w Krakowie odpowiada kościół św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela, który powstał prawdopodobnie w 1162 roku, należy do zakonu norbertanek. Znajduje się w nim późnoromański portal wejściowy z drugiej połowy XIII stulecia. Obecny wygląd kościoła pochodzi z XVII wieku. W ołtarzu głównym znajduje się obraz autorstwa Władysława Łuszczkiewicza przedstawiający Jana Chrzciciela. Corocznie w Poniedziałek Wielkanocny odbywa się tu tradycyjny odpust zwany Emaus. Podczas oktawy Bożego Ciała w klasztorze zatrzymuje się Lajkonik, tutaj także zmierza procesja Arcybractwa Męki Pańskiej. 19 sierpnia 2002 roku podczas pielgrzymki do ojczyzny Jan Paweł II zatrzymał się przy kościele Sióstr Norbertanek i pobłogosławił parafię.

Duchowość Liturgii stacyjnej koncentruje się wokół trzech elementów. Pierwszy to pokutny charakter celebracji, dzięki któremu można głębiej przeżyć Wielki Post. Uczestnicy „dnia stacyjnego” słuchają Słowa Bożego, trwają na modlitwie, podejmują post, a w czasie celebracji Eucharystii składają ofiarę na potrzebujących. Ci, którzy pielgrzymują do kolejnych kościołów, przebywają również duchową drogę, która zbliża ich do głębszego przeżycia Paschy Pana. Drugim celem jest ukazanie miasta jako „przestrzeni świętej”, bo wierni gromadzą się na liturgii pokutnej w każdej jego dzielnicy. Trzeci aspekt to przybycie biskupa do wspólnoty. Biskup umacnia uczestników Eucharystii w gorliwym podejmowaniu modlitwy, postu, i jałmużny, a jego obecność jest znakiem jedności Kościoła.

ZOBACZ TAKŻE