STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / 30. KOŚCIÓŁ STACYJNY – ŚW. JADWIGI KRÓLOWEJ

30. Kościół Stacyjny – ŚW. JADWIGI KRÓLOWEJ

30. Kościół Stacyjny – ŚW. JADWIGI KRÓLOWEJ
TYP WYDARZENIA: Metropolita,
DATA ROZPOCZĘCIA: 31-03-2020 GODZINA: 18:30
MIEJSCE: ul. Władysława Łokietka 60, Kraków
PARAFIA: Kraków-Krowodrza, Parafia św. Jadwigi Królowej

ORGANIZATOR: Archidiecezja Krakowska
WWW: http://swietajadwiga.diecezja.pl
OPIS WYDARZENIA:

Mszy św. w kościele św. Jadwigi o godz. 18.30 przewodniczył będzie abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.


Tradycja Liturgii stacyjnej zrodziła się w Rzymie. Przez kilka pierwszych wieków chrześcijaństwa biskup Rzymu nie miał „swojego” kościoła. Katedra biskupa Rzymu została wybudowana dopiero po roku 313 poza terenami zamieszkiwanymi przez chrześcijan. Papież nawiedzał rzymskie kościoły tytularne, by sprawować w nich uroczystą Eucharystię, w której uczestniczyli przedstawiciele wszystkich siedmiu regionów kościelnych Rzymu. Przybycie biskupa Rzymu do lokalnej wspólnoty nadawało Eucharystii szczególnie uroczysty charakter. Drugie „źródło” świątyń stacyjnych to kościoły związane z kultem świętych – szczególnie męczenników.

Liturgiczne „wędrowanie” papieża po rzymskich kościołach nie ograniczało się jedynie do okresu Wielkiego Postu, lecz trwało cały rok obejmując najważniejsze święta i okresy liturgiczne. Tradycja wielkopostnych kościołów stacyjnych była kultywowana w Rzymie aż do początków XIV wieku. Przywrócono ją tam w roku 1979. Liturgię tę podjęło z czasem wiele innych stolic biskupich. Za sprawą abp. Marka Jędraszewskiego, jako ówczesnego metropolity, zaczęto ją sprawować w Łodzi w 2013 r. Obejmując Archidiecezję Krakowską abp Jędraszewski wprowadził ją także pod Wawelem.


Kościołem stacyjnym we wtorek V tygodnia Wielkiego Postu jest bazylika Matki Boskiej przy Via Lata. Świątynia znana jest jako miejsce, gdzie przebywali święci Paweł, Łukasz, Piotr i Jan. W głównym ołtarzu, zaprojektowanym przez Berniniego, znajduje się przepiękny obraz „Maryja, nasza Orędowniczka”. Ikonie przypisuje się wiele cudów, a według tradycji, jest to jeden z siedmiu wizerunków Madonny, które wykonał św. Łukasz. W ołtarzu znajdują się również relikwie św. Cyriaka.

Rzymskiemu kościołowi stacyjnemu z wtorku V tygodnia Wielkiego Postu w Krakowie odpowiada kościół św. Jadwigi Królowej na Krowodrzy. Zanim powstał kościół, pierwsze nabożeństwa odbywały się w prowizorycznej kaplicy i punkcie katechetycznym. Trwającą 10 lat budowę świątyni rozpoczęto w 1980 r. 8 czerwca 1997 r., podczas swojej szóstej pielgrzymki do ojczyzny, Jan Paweł II kanonizował błogosławioną Jadwigę Królową Polski, a w dniu następnym złożył wizytę w kościele.


Duchowość Liturgii stacyjnej koncentruje się wokół trzech elementów. Pierwszy to pokutny charakter celebracji, dzięki któremu można głębiej przeżyć Wielki Post. Uczestnicy „dnia stacyjnego” słuchają Słowa Bożego, trwają na modlitwie, podejmują post, a w czasie celebracji Eucharystii składają ofiarę na potrzebujących. Ci, którzy pielgrzymują do kolejnych kościołów, przebywają również duchową drogę, która zbliża ich do głębszego przeżycia Paschy Pana. Drugim celem jest ukazanie miasta jako „przestrzeni świętej”, bo wierni gromadzą się na liturgii pokutnej w każdej jego dzielnicy. Trzeci aspekt to przybycie biskupa do wspólnoty. Biskup umacnia uczestników Eucharystii w gorliwym podejmowaniu modlitwy, postu, i jałmużny, a jego obecność jest znakiem jedności Kościoła.

ZOBACZ TAKŻE