STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / 31. KOŚCIÓŁ STACYJNY – ŚWIĘTEGO STANISŁAWA KOSTKI

31. Kościół Stacyjny – ŚWIĘTEGO STANISŁAWA KOSTKI

31. Kościół Stacyjny – ŚWIĘTEGO STANISŁAWA KOSTKI
TYP WYDARZENIA: Metropolita,
DATA ROZPOCZĘCIA: 01-04-2020 GODZINA: 18:00
MIEJSCE: ul. Konfederacka 6, Kraków
PARAFIA: Kraków-Dębniki, Parafia św. Stanisława Kostki

ORGANIZATOR: Archidiecezja Krakowska
WWW: http://debniki.sdb.org.pl/parafia/
OPIS WYDARZENIA:

Mszy św. w kościele św. Stanisława Kostki o godz. 18.00 przewodniczył będzie abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.


Tradycja Liturgii stacyjnej zrodziła się w Rzymie. Przez kilka pierwszych wieków chrześcijaństwa biskup Rzymu nie miał „swojego” kościoła. Katedra biskupa Rzymu została wybudowana dopiero po roku 313 poza terenami zamieszkiwanymi przez chrześcijan. Papież nawiedzał rzymskie kościoły tytularne, by sprawować w nich uroczystą Eucharystię, w której uczestniczyli przedstawiciele wszystkich siedmiu regionów kościelnych Rzymu. Przybycie biskupa Rzymu do lokalnej wspólnoty nadawało Eucharystii szczególnie uroczysty charakter. Drugie „źródło” świątyń stacyjnych to kościoły związane z kultem świętych – szczególnie męczenników.

Liturgiczne „wędrowanie” papieża po rzymskich kościołach nie ograniczało się jedynie do okresu Wielkiego Postu, lecz trwało cały rok obejmując najważniejsze święta i okresy liturgiczne. Tradycja wielkopostnych kościołów stacyjnych była kultywowana w Rzymie aż do początków XIV wieku. Przywrócono ją tam w roku 1979. Liturgię tę podjęło z czasem wiele innych stolic biskupich. Za sprawą abp. Marka Jędraszewskiego, jako ówczesnego metropolity, zaczęto ją sprawować w Łodzi w 2013 r. Obejmując Archidiecezję Krakowską abp Jędraszewski wprowadził ją także pod Wawelem.


Kościołem stacyjnym w środę V tygodnia Wielkiego Postu jest bazylika św. Marcelego. Marceli został biskupem Rzymu w 306 roku, pod koniec niezmiernie trudnego okresu dla wczesnego Kościoła. Odmówił złożenia ofiary cesarzowi Maksencjuszowi jako bogu, za co został skazany na służbę w cesarskich stajniach, gdzie zmarł w 309 roku. Można podejrzewać, że w miejscu dzisiejszej bazyliki pojawiła się wcześniej kaplica poświęcona temu papieżowi i męczennikowi. W bazylice znajduje się drewniany krucyfiks, który przez całe wieki był niesiony w uroczystej procesji idącej ulicami Rzymu. To właśnie przed nim, Jan Paweł II celebrował wzruszające nabożeństwo pokutne – Dzień Przebaczenia w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu w 2000 roku, a papież Franciszek 27 marca 2020 r. modlił się o ustanie epidemii koronawirusa.

Rzymskiemu kościołowi stacyjnemu z środy V tygodnia Wielkiego Postu w Krakowie odpowiada kościół św. Stanisława Kostki. Budowę świątyni rozpoczęto w 1932 roku, a uczestnikiem uroczystej konsekracji był student polonistyki Karol Wojtyła, który latem 1938 r. zamieszkał na Dębnikach, przy ul. Tynieckiej 10, w domu swojego wuja Feliksa Kaczorowskiego. 3 listopada 1946 roku przyszły papież odprawił w tym kościele swoją prymicyjną Mszę świętą, a już jako Jan Paweł II odwiedził świątynię 17 sierpnia 2002 r.


Duchowość Liturgii stacyjnej koncentruje się wokół trzech elementów. Pierwszy to pokutny charakter celebracji, dzięki któremu można głębiej przeżyć Wielki Post. Uczestnicy „dnia stacyjnego” słuchają Słowa Bożego, trwają na modlitwie, podejmują post, a w czasie celebracji Eucharystii składają ofiarę na potrzebujących. Ci, którzy pielgrzymują do kolejnych kościołów, przebywają również duchową drogę, która zbliża ich do głębszego przeżycia Paschy Pana. Drugim celem jest ukazanie miasta jako „przestrzeni świętej”, bo wierni gromadzą się na liturgii pokutnej w każdej jego dzielnicy. Trzeci aspekt to przybycie biskupa do wspólnoty. Biskup umacnia uczestników Eucharystii w gorliwym podejmowaniu modlitwy, postu, i jałmużny, a jego obecność jest znakiem jedności Kościoła.

ZOBACZ TAKŻE