STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / 40. KRAKOWSKA PIESZA PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ

40. Krakowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

DATA ROZPOCZĘCIA: 06-08-2020 GODZINA: 07:00
DATA ZAKOŃCZENIA: 11-02-2020 GODZINA: 19:00
MIEJSCE: Rozpoczęcie Katedra na Wawelu, zakończenie Jasna Góra
PARAFIA: Kraków-Wawel, Parafia archikatedralna św. Stanisława Biskupa Męczennika i św. Wacława

ORGANIZATOR: Archidiecezja Krakowska
PROWADZĄCY: ks. Jan Przybodzki - Koordynator
WWW: http://pielgrzymkakrakowska.diecezja.pl/zapisy-40ppk/
E-MAIL: pielgrzymkakrakowska@diecezja.pl

OPIS WYDARZENIA:

40. PIESZA PIELGRZYMKA KRAKOWSKA Z WAWELU NA JASNĄ GÓRĘ

„WIELKA TAJEMNICA WIARY”

Kolejna 40 Piesza Pielgrzymka Krakowska z Wawelu na Jasną Górę, zrodzona z idei Białego Marszu z 1981 roku, odbędzie się tradycyjnie w sierpniu 2020 roku i jak co roku wyruszy w intencji Ojca Świętego i Ojczyzny. Hasło tegorocznej jubileuszowej pielgrzymki to równocześnie temat programu duszpasterskiego Kościoła na ten rok: „Wielka tajemnica wiary” z mottem biblijnym: „[…] abyście uwierzyli w Tego, którego [Bóg] posłał” (J 6,29).

DUCHOWE PIELGRZYMOWANIE I MODLITEWNE INTENCJE

Wszystkich, którzy nie mogą wybrać się na pielgrzymi szlak zachęcamy do duchowego pielgrzymowania, by wraz z tymi, którzy idą ofiarować swoje troski i kłopoty, a może nie raz cierpienia za Kościół św., za dar Jana Pawła II oraz o Boże błogosławieństwo dla naszego arcypasterza ks. kard. Stanisława Dziwisza, który zachęca nas, by pielgrzymka była czasem fizycznego i duchowego pielgrzymowania na Jasną Górę całej Archidiecezji Krakowskiej. Wzorem lat ubiegłych chorym, wśród rodzin pielgrzymów, a także w całej archidiecezji, osobom, które nie mogą uczestniczyć w naszej pielgrzymce proponujemy „duchowe pielgrzymowanie”.

Prośby i intencje modlitewne, które będziemy polecać Panu Bogu przez pośrednictwo Matki Bożej Częstochowskiej prosimy przesyłać na adres e-mail: pielgrzymkakrakowska@diecezja.pl

W czasie tegorocznego pielgrzymowania intencje będą codziennie polecane Panu Bogu w czasie kolejnych dni pielgrzymowania. Do duchowego pielgrzymowania zachęcamy chorych, a także wszystkich, którzy nie mogą się wybrać razem z nami, m. in. poprzez:

  • udział w uroczystym pożegnaniu pielgrzymów i Mszy św. na rozpoczęcie Pielgrzymki na Wawelskim Wzgórzu, w dniu 6 sierpnia o godz. 7.00,
  • udział w uroczystym powitaniu pielgrzymki na Jasnej Górze 11 sierpnia od godziny 15.30 i uczestnictwo we Mszy św. na zakończenie Pielgrzymki pod szczytem Jasnej Góry 11 sierpnia o godz. 19.00.

INFORMACJE DLA PIELGRZYMÓW

Pielgrzymi w ciągu jednego dnia pokonują około 25 km, chociaż bywają także odcinki dłuższe. Wszyscy pielgrzymi mogą liczyć w razie potrzeby na pomoc medyczną, świadczoną przez lekarzy, pielęgniarki oraz wolontariuszy medycznych. W każdej wspólnocie za pielgrzymami podąża karetka pogotowia wraz z ratownikami medycznymi oraz samochód, którym w razie potrzeby można podjechać do najbliższego postoju czy na miejsce noclegu. Żeby pielgrzymom łatwiej przeżywało się te rekolekcje w drodze, ich bagaże przewożone są na miejsce noclegu. Wspomnieć tu warto także o postawach ludzi, których pielgrzymi mijają (np. w miejscach noclegów i postojów) podczas swej wędrówki. Ich wiara często przypomina wędrowcom, kim są i czego się po nich należy spodziewać; nierzadko pobożność, ofiarność i gościnność nieznanych, obcych ludzi, na długo wpisuje się pielgrzymom w pamięć, zawstydzając ich i wręcz „zmuszając” do dojrzałego przeżywania „rekolekcji w drodze”. Oczywiście istnieje też możliwość zakupu wody mineralnej, chleba u służb pielgrzymki, czy w wielu małych sklepikach, w miasteczkach i wioskach na trasie.

Pielgrzymka to:

  • codzienna Msza św.,
  • konferencje,
  • modlitwa,
  • Anioł Pański,
  • modlitwa różańcowa,
  • nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego
  • i Apel Jasnogórski na zakończenie dnia.

Pielgrzymka to też możliwość rozmowy z kapłanem, która często kończy się spowiedzią. W czasie pielgrzymki jest też czas na rozrywkę. Bierze w niej udział wielu ciekawych ludzi, którzy dzielą się swoimi zdolnościami i umiejętnościami. Są też zapraszani soliści i całe zespoły. Zwłaszcza młodzi pielgrzymi na postojach wykorzystują możliwość, by zagrać w piłkę z księżmi czy siostrami zakonnymi, albo wspólnie pośpiewać.

Cała pielgrzymka podzielona jest na 8 Wspólnot, z których każda obejmuje po około 5-10 grup pielgrzymkowych.

Każdy Pielgrzym, dokonując zapisu na pielgrzymkę, akceptuje zasady RODO zawierające również zasady ochrony wizerunku. Zasady RODO zamieszczone są na oficjalnej stronie Pielgrzymki Krakowskiej www.pielgrzymkakrakowska.diecezja.pl  Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanego celu, jakim jest udział w pielgrzymce, jej organizacja i przebieg.

ZAPISY DO: 06/08/2020
FORMA ZAPISÓW: Zapisy prowadzone są w Bazach Wspólnot

ZOBACZ TAKŻE