STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / 80. ROCZNICY ARESZTOWANIA 25 ZAKONNIKÓW TOWARZYSTWA JEZUSOWEGO PRZEZ NIEMIECKIE NAZISTOWSKIE WŁADZE OKUPACYJNE

80. rocznicy aresztowania 25 zakonników Towarzystwa Jezusowego przez niemieckie nazistowskie władze okupacyjne

TYP WYDARZENIA: Uroczystości religijno-patriotyczne,
DATA ROZPOCZĘCIA: 08-11-2019 GODZINA: 15:30
MIEJSCE: Akademia Ignatianum w Krakowie, ul. Kopernika 26
OPIS WYDARZENIA:

Rektor Akademii Ignatianum w Krakowie, ks. prof. dr hab. Józef Bremer SJ zaprasza na obchody upamiętniające 80. rocznicę aresztowania przez niemieckich nazistowskich okupantów dnia 10 listopada 1939 r. 25 zakonników Towarzystwa Jezusowego w ramach działań wymierzonych w polską inteligencję. Współorganizatorami wydarzenia są: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Prowincja Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego.

Uroczystość organizowana pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Uroczystość rozpocznie się w piątek 8 listopada 2019 roku, o godz. 15.30 na terenie Akademii Ignatianum w Krakowie przy ul. Kopernika 26.

Program:

• Eucharystia pod przewodnictwem JE Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza, emerytowanego Metropolity Krakowskiego – Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa.
  • odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej aresztowanym zakonnikom – Willa Zofijówka (m.in. Hymn Polski, Przemówienie Przełożonego Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego, odczytanie dyplomu przesłanego przez Prezydenta RP, odsłonięcie tablicy, Apel pamięci, złożenie kwiatów, Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Udział Kompanii Honorowej Wojska Polskiego)
  • uroczystość poświęcona wydarzeniom z 10 listopada 1939 r. – Aula Wielka im. Grzegorza Piramowicza SJ – Budynek Główny AIK (m.in. powitanie gości, wystąpienia: JE ks. kard. Stanisława Dziwisza, Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika, przedstawiciela IPN Oddział w Krakowie dr. Macieja Korkucia, Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie dr. Michaela Groβa, wykład prof. Tomasz Gąsowskiego oraz ks. dr. hab. Stanisława Cieślaka SJ, prof. AIK)

Uroczystość współfinansowana ze środków Miasta Krakowa oraz Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec.