Centralna procesja Bożego Ciała w Krakowie rozpocznie się o godz. 9.00 Mszą św. sprawowaną przy ołtarzu polowym na dziedzińcu przed katedrą wawelską, po czym Drogą Królewską przejdzie na Rynek Główny. Przy kolejnych czterech ołtarzach, zbudowanych obok kościołów: św. Idziego, świętych Apostołów Piotra i Pawła, św. Wojciecha i przy bazylice Mariackiej, będzie rozważane Słowo Boże i zanoszona modlitwa w intencjach szczególnie dzisiaj ważnych i aktualnych.
Po zakończeniu centralnej procesji Bożego Ciała w Krakowie przed Bazyliką Mariacką zostanie odprawiona Msza św., zwłaszcza dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w Eucharystii na Wzgórzu Wawelskim.
Abp Marek Jędraszewski zaprasza do udziału w centralnej procesji Bożego Ciała reprezentacje wszystkich krakowskich parafii wraz ze swoimi proboszczami i rektorami kościołów, asysty procesyjne, zgromadzenia zakonne żeńskie i męskie, bractwa, stowarzyszenia, wspólnoty, wojsko, ludzi nauki i kultury, władze miejskie i samorządowe, szkoły katolickie oraz młodzież.
Drodzy Bracia i Siostry,
Umiłowani Archidiecezjanie,
zwracam się do Was z serdecznym zaproszeniem do wzięcia udziału w krakowskiej centralnej procesji Bożego Ciała. W tym roku będzie miała ona miejsce w dniu 16 czerwca br. i ponownie stanie się dla nas okazją do publicznego wyznania wiary w realną obecność Pana Jezusa w Eucharystii oraz do prośby o Jego błogosławieństwo na każdy trud praktykowania wiary w rozlicznych sytuacjach naszego życia społecznego.
Uroczystości rozpocznie Eucharystia sprawowana o godz. 900 przy ołtarzu polowym Bazyliki Archikatedralnej na Wawelu. Procesja, która wyruszy po jej zakończeniu, będzie zatrzymywać się przy czterech ołtarzach zbudowanych kolejno wzdłuż Drogi Królewskiej, to jest obok kościołów: świętego Idziego, świętych Apostołów Piotra i Pawła, świętego Wojciecha oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zwieńczeniem uroczystości będzie Msza święta celebrowana przy ołtarzu polowym wzniesionym przed Bazyliką Mariacką.
Krocząc w procesji, spójrzmy w tym roku głębiej na poszczególne wezwania Litanii do Najświętszego Serca Jezusowego i adorujmy Jezusa Eucharystycznego słowami: Zjednoczenie serc wszystkich, Nadziejo w Tobie umierających, Pokoju i pojednanie nasze, Źródło wszelkiej pociechy. Niech Eucharystyczna bliskość Boga przypomina nam o Jego Miłosierdziu, któremu świat został zawierzony przez świętego Jana Pawła Wielkiego dwadzieścia lat temu w krakowskich Łagiewnikach. Nie zapominajmy, że tłem naszego miejskiego pielgrzymowania z Najświętszym Sakramentem jest wciąż cierpienie Braci
i Sióstr z Ukrainy dotkniętych wywołaną przez Rosję wojną.
Serdecznie proszę, aby w procesji Bożego Ciała uczestniczyły reprezentacje wszystkich krakowskich parafii wraz ze swoimi Księżmi Proboszczami i Rektorami kościołów. Zapraszam asysty procesyjne, zgromadzenia zakonne żeńskie i męskie, bractwa, stowarzyszenia i wspólnoty, służby mundurowe, ludzie nauki i kultury, władze miejskie i samorządowe, szkoły katolickie oraz młodzież. Szczególnie zapraszam naszych Braci i Siostry z Ukrainy.
Z serca wszystkim błogosławię
+ Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski