STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / KONFERENCJA NAUKOWA “ŚWIADEK DZIEJÓW NARODU. KARDYNAŁ ADAM STEFAN SAPIEHA W DOKUMENTACH ARCHIWALNYCH”

Konferencja naukowa “Świadek Dziejów Narodu. Kardynał Adam Stefan Sapieha w dokumentach archiwalnych”

TYP WYDARZENIA: UPJP2,
DATA ROZPOCZĘCIA: 14-10-2021 GODZINA: 10:00
MIEJSCE: Biblioteka Główna UPJPII
OPIS WYDARZENIA:

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie zaprasza na konferencję naukową Świadek Dziejów Narodu. Kardynał Adam Stefan Sapieha w dokumentach archiwalnych, która odbędzie się w Krakowie, 14 października 2021 r. Konferencja rozpocznie się o godz. 9.00 powitaniem uczestników przez JM Rektora UPJPII ks. prof. dr. hab. Roberta Tyrałę.

Konferencja jest podsumowaniem projektu Świadek Dziejów Narodu. Kardynał Adam Stefan Sapieha (1867–1951) w dokumentach archiwalnych realizowanego w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „DIALOG” w latach 2018–2021 (nr rej. DIALOG 0243/2018). Celem projektu było pozyskanie źródeł archiwalnych związanych z życiem i działalnością kard. A. S. Sapiehy przechowywanych w archiwach w Polsce i poza jej granicami, niedostępnych dla ogółu badaczy, a następnie ich wybór, opracowanie i udostępnienie w formie publikacji.
Przeprowadzono kwerendę w ponad 40 archiwach i bibliotekach krajowych oraz zagranicznych. Wybrane materiały źródłowe podzielono na pięć grup tematycznych: działalność duszpasterska, kościelno-organizacyjna, charytatywna, społeczna i polityczna kard. A. S. Sapiehy. Na bazie pozyskanych materiałów zespół historyków przygotował pięciotomową publikację, w której znajdują się łącznie 553 teksty źródłowe.

Projektowi towarzyszy wystawa przenośna, która będzie otwarta podczas konferencji. Będzie ona udostępniana wszystkim zainteresowanym, którzy chcą popularyzować osobę i działalność kard. A. S. Sapiehy.

Konferencja będzie transmitowana on-line: https://www.youtube.com/watch?v=VtWIcJaka-U

Więcej informacji: tutaj.