STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / KRAKOWSKI TYDZIEŃ MODLITW O JEDNOŚĆ CHRZEŚCIJAN 18-25.01.2022

Krakowski Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 18-25.01.2022

TYP WYDARZENIA: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan,
DATA ROZPOCZĘCIA: 21-01-2022 GODZINA: 18:00
MIEJSCE: Kościół polskokatolicki pw. Wniebowstąpienia Pańskiego, ul. Friedleina 8
OPIS WYDARZENIA:

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa od 18 do 25 stycznia. Termin ten został zaproponowany w 1908 r. przez pioniera ruchu ekumenicznego, Paula Wattsona z USA, aby obejmował czas między dniem wspominającym św. Piotra, a dniem upamiętniającym nawrócenie św. Pawła. Na półkuli południowej, gdzie w styczniu zwykle trwają wakacje, Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest zazwyczaj obchodzony w innym terminie, np. w okresie obejmującym święto Pięćdziesiątnicy (propozycja ruchu „Wiara i Ustrój” z 1926 r.), co również zyskuje rangę symbolu.

W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan niektóre Kościoły, diecezje czy miasta organizują jedno nabożeństwo, inne spotykają się każdego dnia Tygodnia (a właściwie oktawy). Jeszcze inne wybierają spośród tych ośmiu nabożeństw jedno, któremu nadają charakter obchodów centralnych, świętowanych najczęściej w niedzielę. Należy tu podkreślić, że przypadająca w Tygodniu Modlitw niedziela ma szczególne znaczenie duszpasterskie. Choć wspólnotowa modlitwa o jedność chrześcijan ma charakter uprzywilejowany, to jednak chrześcijanin powinien także modlić się do Ojca, „który widzi w ukryciu” (por. Mt 6,6).

Tegoroczne hasło: „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” (Mt 2,2).

Podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2022 rozważany będzie biblijny tekst zaczerpnięty z Ewangelii Mateusza 2,1–12. Materiały do ekumenicznych modlitw zostały przygotowane przez Radę Kościołów Bliskiego Wschodu.

Tematy poszczególnych dni ekumenicznej oktawy są następujące:

• Dzień 1: Podnieś nas i przyciągnij do swojego wspaniałego światła
  • Dzień 2: Pokorne przywództwo burzy mury i buduje z miłością
  • Dzień 3: Obecność Chrystusa przewraca świat do góry nogami
  • Dzień 4: Choć mali i cierpiący, niczego nam nie brakuje
  • Dzień 5: Prowadzeni przez jedynego Pana
  • Dzień 6: Zgromadzeni w uwielbieniu wokół Jedynego Pana
  • Dzień 7: Dary wspólnoty
  • Dzień 8: Ponad znanymi drogami podziału do Bożych nowych ścieżek

W Krakowie nabożeństwo centralne pod przewodnictwem bpa Damiana Muskusa odbędzie się w niedzielę 23 stycznia o godzinie 19.00 w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kopernika 26Za uczestnictwo w krakowskim nabożeństwie centralnym można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

► wtorek 18 stycznia, godz. 18.30
Ekumeniczny wieczór kolęd – kościół św. Mikołaja, ul. Kopernika 9

► środa 19 stycznia, godz. 18.00
Akatyst do Przenajświętszej Bogurodzicy – cerkiew prawosławna Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, ul. Szpitalna 24