STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / LITURGIA STACYJNA W BAZYLICE ŚWIĘTYCH MICHAŁA ARCHANIOŁA I STANISŁAWA BISKUPA MĘCZENNIKA

Liturgia stacyjna w Bazylice świętych Michała Archanioła i Stanisława Biskupa Męczennika

Liturgia stacyjna w Bazylice świętych Michała Archanioła i Stanisława Biskupa Męczennika
TYP WYDARZENIA: Kard. Stanisław Dziwisz,
DATA ROZPOCZĘCIA: 26-02-2024 GODZINA: 19:00
PARAFIA: Kraków, Bazylika Świętych Michała Archanioła i Stanisława Biskupa Męczennika (Skałka)

OPIS WYDARZENIA:

W poniedziałek, 26 lutego o 19.00, w Bazylice św. Michała Archanioła (Skałka), która jest świątynią stacyjną na wzór rzymskiej Bazyliki św. Klemensa, zostanie odprawiona liturgia stacyjna pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Po Mszy św. odbędzie się adoracja w ciszy Najświętszego Sakramentu, która potrwa do 21.00.

Bazylika św. Klemensa została wybudowana dla uczczenia męczeńskiej śmierci św. Klemensa. Współczesna świątynia pochodzi z XII wieku, można w niej podziwiać pozostałości z bazyliki, która była wzniesiona w IV wieku i elementy rzymskich budowli.

Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika jest sanktuarium męczeństwa św. Stanisława ze Szczepanowa, patrona Polski. Znajduje się tu panteon narodowy. W krypcie zasłużonych pochowano m.in.: Wincentego Pola, Adama Asnyka, Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Karola Szymanowskiego, Czesława Miłosza, a także ojców i braci paulinów. W ołtarzu kaplicy św. Stanisława znajduje się  pień, na który w momencie śmierci padły krople krwi biskupa. Coroczna majowa procesja z Wawelu na Skałkę gromadzi wielu pielgrzymów, a przewodzi jej tradycyjnie metropolita krakowski. Brał w niej udział także kard. Karol Wojtyła. W 1979 roku jako papież Jan Paweł II wziął udział w uroczystościach upamiętniających dziewięćsetną rocznicę śmierci św. Stanisława.

Duchowość Liturgii stacyjnej koncentruje się wokół trzech elementów. Pierwszy to pokutny charakter celebracji, dzięki któremu można głębiej przeżyć Wielki Post. Uczestnicy „dnia stacyjnego” słuchają Słowa Bożego, trwają na modlitwie, podejmują post, a w czasie celebracji Eucharystii składają ofiarę na potrzebujących. Ci, którzy pielgrzymują do kolejnych kościołów, przebywają również duchową drogę, która zbliża ich do głębszego przeżycia Paschy Pana. Drugim celem jest ukazanie miasta jako „przestrzeni świętej”, bo wierni gromadzą się na liturgii pokutnej w każdej jego dzielnicy. Trzeci aspekt to przybycie biskupa do wspólnoty. Biskup umacnia uczestników Eucharystii w gorliwym podejmowaniu modlitwy, postu, i jałmużny, a jego obecność jest znakiem jedności Kościoła.

ZOBACZ TAKŻE