STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / LITURGIA STACYJNA W KOŚCIELE MATKI BOŻEJ DOBREJ RADY

Liturgia stacyjna w kościele Matki Bożej Dobrej Rady

Liturgia stacyjna w kościele Matki Bożej Dobrej Rady
TYP WYDARZENIA: Kościoły Stacyjne 2021,
DATA ROZPOCZĘCIA: 04-03-2021 GODZINA: 18:00
PARAFIA: Kraków-Prokocim, Parafia Matki Bożej Dobrej Rady

OPIS WYDARZENIA:

W czwartek, 4 marca o 18.00, bp Jan Zając odprawi Mszę św. w kościele Matki Bożej Dobrej Rady, który jest świątynią stacyjną na wzór rzymskiej Bazyliki Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu.

Bazylika Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu znajduje się w miejscu, w którym trzydzieści osiem lat przed narodzinami Jezusa wytrysnęła najczystsza oliwa. Tu śmierć męczeńską poniósł św. Kalikst, który został zrzucony do studni z okna swego domu. Pierwszą budowlę na tym miejscu wzniósł papież Juliusz I między 340 a 352 rokiem. W apsydzie kościoła jest mozaika prezentująca Chrystusa z Maryją po prawicy i ze świętymi po obu stronach.

Budowę kościoła Matki Bożej Dobrej Rady rozpoczęto już przed wojną w 1931 roku, a ukończono dopiero w 1957 roku. Kościół konsekrował abp Eugeniusza Baziaka. Na początku XXI wieku przeprowadzono generalny remont wnętrza i uświetniono wygląd świątyni wieloma witrażami i malowidłami ściennymi. Trwająca (z przerwami) 85 lat budowa kościoła została zakończona w 2017 roku.

Duchowość Liturgii stacyjnej koncentruje się wokół trzech elementów. Pierwszy to pokutny charakter celebracji, dzięki któremu można głębiej przeżyć Wielki Post. Uczestnicy „dnia stacyjnego” słuchają Słowa Bożego, trwają na modlitwie, podejmują post, a w czasie celebracji Eucharystii składają ofiarę na potrzebujących. Ci, którzy pielgrzymują do kolejnych kościołów, przebywają również duchową drogę, która zbliża ich do głębszego przeżycia Paschy Pana. Drugim celem jest ukazanie miasta jako „przestrzeni świętej”, bo wierni gromadzą się na liturgii pokutnej w każdej jego dzielnicy. Trzeci aspekt to przybycie biskupa do wspólnoty. Biskup umacnia uczestników Eucharystii w gorliwym podejmowaniu modlitwy, postu, i jałmużny, a jego obecność jest znakiem jedności Kościoła.

ZOBACZ TAKŻE