STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / LITURGIA STACYJNA W KOŚCIELE MATKI BOŻEJ NIEUSTAJĄCEJ POMOCY NA MISTRZEJOWICACH

Liturgia stacyjna w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Mistrzejowicach

Liturgia stacyjna w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Mistrzejowicach
TYP WYDARZENIA: Metropolita,
DATA ROZPOCZĘCIA: 21-02-2024 GODZINA: 18:30
PARAFIA: Kraków-Mistrzejowice, Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy

OPIS WYDARZENIA:

21 lutego o 18.30, abp Marek Jędraszewski odprawi Mszę św. w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Mistrzejowicach, który jest świątynią stacyjną na wzór rzymskiej Bazyliki Matki Bożej Większej. Po Mszy św. odbędzie się adoracja w ciszy Najświętszego Sakramentu, która potrwa do 21.00.

Bazylika Matki Boskiej Większej zwana jest również Bazyliką Matki Boskiej Śnieżnej. Według legendy papież Liberiusz i rzymianin Jan ujrzeli we śnie Matkę Bożą, która powiedziała, że świątynia jej poświęcona ma powstać w miejscu, gdzie w lecie spadnie śnieg. W kościele znajduje się obraz Matki Boskiej Śnieżnej, znanej także jako Ratunek Ludu Rzymskiego, a także relikwia żłóbka betlejemskiego.

Rzymskiemu kościołowi stacyjnemu ze środy II tygodnia Wielkiego Postu odpowiada kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Mistrzejowicach.

Duchowość Liturgii stacyjnej koncentruje się wokół trzech elementów. Pierwszy to pokutny charakter celebracji, dzięki któremu można głębiej przeżyć Wielki Post. Uczestnicy „dnia stacyjnego” słuchają Słowa Bożego, trwają na modlitwie, podejmują post, a w czasie celebracji Eucharystii składają ofiarę na potrzebujących. Ci, którzy pielgrzymują do kolejnych kościołów, przebywają również duchową drogę, która zbliża ich do głębszego przeżycia Paschy Pana. Drugim celem jest ukazanie miasta jako „przestrzeni świętej”, bo wierni gromadzą się na liturgii pokutnej w każdej jego dzielnicy. Trzeci aspekt to przybycie biskupa do wspólnoty. Biskup umacnia uczestników Eucharystii w gorliwym podejmowaniu modlitwy, postu, i jałmużny, a jego obecność jest znakiem jedności Kościoła.

ZOBACZ TAKŻE