STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / LITURGIA STACYJNA W KOŚCIELE MATKI BOŻEJ RÓŻAŃCOWEJ

Liturgia Stacyjna w kościele Matki Bożej Różańcowej

Liturgia Stacyjna w kościele Matki Bożej Różańcowej
TYP WYDARZENIA: Kościoły Stacyjne 2021,
DATA ROZPOCZĘCIA: 11-03-2021 GODZINA: 18:00
PARAFIA: Kraków-Piaski Nowe, Parafia Matki Bożej Różańcowej

OPIS WYDARZENIA:

W czwartek, 11 marca o 18.0o, bp Jan Zając odprawi Mszę św. w kościele Matki Bożej Różańcowej, który jest świątynią stacyjną na wzór rzymskiej bazyliki świętych Kosmy i Damiana.

Kosma i Damian pochodzili z Cyru na terenie Syrii. Z wykształcenia byli lekarzami, a zasłynęli z tego, że leczyli chorych za darmo. Szczególną troską otaczali biednych. Podczas prześladowań za cesarza Dioklecjana zostali ścięci mieczem. Ich kult szybko rozpowszechnił się w Kościele, a imiona męczenników weszły do Kanonu Rzymskiego.

Parafia Matki Bożej Różańcowej została utworzona w 1992 roku. Kościół wybudowano w latach 1993-1997, a konsekrowano w 2003 r. Budowla cechuje się prosto zamkniętym prezbiterium, masywną kruchtą oraz niską wieżą, niemalże całkowicie wkomponowaną w bryłę kościoła.

Duchowość Liturgii stacyjnej koncentruje się wokół trzech elementów. Pierwszy to pokutny charakter celebracji, dzięki któremu można głębiej przeżyć Wielki Post. Uczestnicy „dnia stacyjnego” słuchają Słowa Bożego, trwają na modlitwie, podejmują post, a w czasie celebracji Eucharystii składają ofiarę na potrzebujących. Ci, którzy pielgrzymują do kolejnych kościołów, przebywają również duchową drogę, która zbliża ich do głębszego przeżycia Paschy Pana. Drugim celem jest ukazanie miasta jako „przestrzeni świętej”, bo wierni gromadzą się na liturgii pokutnej w każdej jego dzielnicy. Trzeci aspekt to przybycie biskupa do wspólnoty. Biskup umacnia uczestników Eucharystii w gorliwym podejmowaniu modlitwy, postu, i jałmużny, a jego obecność jest znakiem jedności Kościoła.

ZOBACZ TAKŻE