STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / LITURGIA STACYJNA W KOŚCIELE NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY Z LOURDES

Liturgia stacyjna w kościele Najświętszej Maryi Panny z Lourdes

Liturgia stacyjna w kościele Najświętszej Maryi Panny z Lourdes
TYP WYDARZENIA: bp Janusz Mastalski,
DATA ROZPOCZĘCIA: 08-03-2024 GODZINA: 18:30
PARAFIA: Kraków, Parafia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes

OPIS WYDARZENIA:

W piątek, 8 marca o 18.3o, bp Janusz Mastalski odprawi Mszę św. w kościele NMP z Lourdes, który jest świątynią stacyjną na wzór rzymskiej bazyliki św. Wawrzyńca. Po Mszy św. odbędzie się adoracja w ciszy Najświętszego Sakramentu, która potrwa do 21.00.

Bazylika św. Wawrzyńca powstała w IV wieku w miejsce domu, który jego właścicielka Lucina przekazała chrześcijanom. W głównym ołtarzu, można podziwiać scenę ukrzyżowania pędzla Guida Reniego. Przedstawiony na obrazie Chrystus sprawia wrażenie jakby wisiał między niebem a ziemią.

Kościół Najświętszej Maryi Panny z Lourdes zbudowany przez Zgromadzenie Księży Misjonarzy łączy w sobie styl neoromański z neogotykiem. We wnękach głównego ołtarza znajdują się figurki tańczących wieśniaków (niczym w historii z Lourdes), a powyżej, pomiędzy przedstawieniem św. Anny i Joachima, kopia figury Matki Bożej z Lourdes, przywieziona z Francji pod koniec XIX wieku. Świątyni znajdują się relikwie krwi św. Jana Pawła II.

Duchowość Liturgii stacyjnej koncentruje się wokół trzech elementów. Pierwszy to pokutny charakter celebracji, dzięki któremu można głębiej przeżyć Wielki Post. Uczestnicy „dnia stacyjnego” słuchają Słowa Bożego, trwają na modlitwie, podejmują post, a w czasie celebracji Eucharystii składają ofiarę na potrzebujących. Ci, którzy pielgrzymują do kolejnych kościołów, przebywają również duchową drogę, która zbliża ich do głębszego przeżycia Paschy Pana. Drugim celem jest ukazanie miasta jako „przestrzeni świętej”, bo wierni gromadzą się na liturgii pokutnej w każdej jego dzielnicy. Trzeci aspekt to przybycie biskupa do wspólnoty. Biskup umacnia uczestników Eucharystii w gorliwym podejmowaniu modlitwy, postu, i jałmużny, a jego obecność jest znakiem jedności Kościoła.

ZOBACZ TAKŻE