STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / LITURGIA STACYJNA W KOŚCIELE ŚW. JADWIGI KRÓLOWEJ

Liturgia stacyjna w kościele św. Jadwigi Królowej

Liturgia stacyjna w kościele św. Jadwigi Królowej
TYP WYDARZENIA: Bp Robert Chrząszcz,
DATA ROZPOCZĘCIA: 28-03-2023 GODZINA: 18:30
PARAFIA: Kraków-Krowodrza, Parafia św. Jadwigi Królowej

OPIS WYDARZENIA:

We wtorek, 28 marca o 18.3o, w kościele św. Jadwigi Królowej, który jest świątynią stacyjną na wzór rzymskiej bazyliki Matki Bożej in Via Lata, zostanie odprawiona liturgia stacyjna pod przewodnictwem bp. Roberta Chrząszcza.

Bazylika Matki Boskiej przy Via Lata znana jest jako miejsce, gdzie przebywali  święci Paweł, Łukasz, Piotr i Jan. W głównym ołtarzu, zaprojektowanym przez Berniniego, znajduje się przepiękny obraz „Maryja, nasza Orędowniczka”. Ikonie przypisuje się wiele cudów, a według tradycji, jest to jeden z siedmiu wizerunków Madonny, które wykonał św. Łukasz. W ołtarzu znajdują się również relikwie św. Cyriaka.

Kościół św. Jadwigi Królowej – Krowodrza. Zanim powstał kościół, pierwsze nabożeństwa odbywały się w prowizorycznej kaplicy i punkcie katechetycznym. Trwającą 10 lat budowę świątyni rozpoczęto w 1980 roku.  8 czerwca 1997 r., podczas swojej szóstej pielgrzymki do ojczyzny, Jan Paweł II kanonizował błogosławioną Jadwigę Królową Polski, a w dniu następnym złożył wizytę w kościele.

Duchowość Liturgii stacyjnej koncentruje się wokół trzech elementów. Pierwszy to pokutny charakter celebracji, dzięki któremu można głębiej przeżyć Wielki Post. Uczestnicy „dnia stacyjnego” słuchają Słowa Bożego, trwają na modlitwie, podejmują post, a w czasie celebracji Eucharystii składają ofiarę na potrzebujących. Ci, którzy pielgrzymują do kolejnych kościołów, przebywają również duchową drogę, która zbliża ich do głębszego przeżycia Paschy Pana. Drugim celem jest ukazanie miasta jako „przestrzeni świętej”, bo wierni gromadzą się na liturgii pokutnej w każdej jego dzielnicy. Trzeci aspekt to przybycie biskupa do wspólnoty. Biskup umacnia uczestników Eucharystii w gorliwym podejmowaniu modlitwy, postu, i jałmużny, a jego obecność jest znakiem jedności Kościoła.

ZOBACZ TAKŻE