STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / LITURGIA STACYJNA W KOŚCIELE ŚW. JÓZEFA NA PODGÓRZU

Liturgia stacyjna w kościele św. Józefa na Podgórzu

Liturgia stacyjna w kościele św. Józefa na Podgórzu
TYP WYDARZENIA: Abp Marek Jędraszewski,
DATA ROZPOCZĘCIA: 01-04-2022 GODZINA: 18:30
PARAFIA: Kraków, Kościół św. Józefa

OPIS WYDARZENIA:

W piątek, 1 kwietnia o 18.3o, abp Marek Jędraszewski odprawi Mszę św. w kościele św. Józefa, który jest świątynią stacyjną na wzór rzymskiej bazyliki św. Euzebiusza.

Bazylika św. Euzebiusza wznosi się nad domem kapłana rzymskiego o tym samym imieniu, który z rozkazu Konstancjusza II został skazany na śmierć głodową przez zamurowanie we własnym domu. Papież Liberiusz wzniósł kościół na cześć św. Euzebiusza i konsekrował go w 357 roku. Na placu przed świątynią znajduje się figura Matki Bożej umieszczona w 1954 roku – w stulecie ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.

Kościół św. Józefa – Podgórze. Początki parafii sięgają XIX wieku. Wnętrze świątyni ukształtowane zostało na podobieństwo gotyckiej katedry. W kościele jest siedem neogotyckich ołtarzy.  W świątynnej wieży zauważalne są charakterystyczne elementy hełmu wyższej wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie.

Duchowość Liturgii stacyjnej koncentruje się wokół trzech elementów. Pierwszy to pokutny charakter celebracji, dzięki któremu można głębiej przeżyć Wielki Post. Uczestnicy „dnia stacyjnego” słuchają Słowa Bożego, trwają na modlitwie, podejmują post, a w czasie celebracji Eucharystii składają ofiarę na potrzebujących. Ci, którzy pielgrzymują do kolejnych kościołów, przebywają również duchową drogę, która zbliża ich do głębszego przeżycia Paschy Pana. Drugim celem jest ukazanie miasta jako „przestrzeni świętej”, bo wierni gromadzą się na liturgii pokutnej w każdej jego dzielnicy. Trzeci aspekt to przybycie biskupa do wspólnoty. Biskup umacnia uczestników Eucharystii w gorliwym podejmowaniu modlitwy, postu, i jałmużny, a jego obecność jest znakiem jedności Kościoła.

ZOBACZ TAKŻE