STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / LITURGIA STACYJNA W KOŚCIELE ŚW. MAKSYMILIANA MARII KOLBEGO

Liturgia stacyjna w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego

TYP WYDARZENIA: Bp Robert Chrząszcz,
DATA ROZPOCZĘCIA: 16-03-2022 GODZINA: 18:00
PARAFIA: Kraków-Mistrzejowice, Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego

OPIS WYDARZENIA:

W środę, 16 marca o 18.00, bp Robert Chrząszcz odprawi Mszę św. w kościele św. Maksymiliana (Mistrzejowice), który jest świątynią stacyjną na wzór rzymskiej Bazyliki św. Cecylii.

Bazylika św. Cecylii na Zatybrzu została prawdopodobnie zbudowana w miejscu domu św. Cecylii. Według legendy, święta ukazała się we śnie Paschalisowi I, wskazując mu miejsce pochówku swego ciała. Papież odnalazł je i sprowadził do jej domu. W kościele znajduje się kaplica, umieszczona w miejscu gdzie zmarła św. Cecylia. Pod ołtarzem widnieje rzeźba autorstwa Stefano Maderno, przedstawiająca postać Cecylii w pozycji, w jakiej odkryto jej ciało w 1599 roku.

Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie powstał dzięki inicjatywie Sługi Bożego ks. Józefa Kurzei, którego wspierał kard. Karol Wojtyła. Ks. Mikołaj Kuczkowski, na osobistą prośbę kard. Wojtyły, podjął się budowy kościoła. W sierpniu 1988 roku odbywały się tu obrady plenarne pierwszej niezależnej Międzynarodowej Konferencji Praw Człowieka. Posadzka świątyni jest wykonana z czerwonego marmuru, ołtarz z białego marmuru karraryjskiego – daru Jana Pawła II. Papież dokonał konsekracji kościoła podczas pielgrzymki do Polski 22 czerwca 1983 roku.

Duchowość Liturgii stacyjnej koncentruje się wokół trzech elementów. Pierwszy to pokutny charakter celebracji, dzięki któremu można głębiej przeżyć Wielki Post. Uczestnicy „dnia stacyjnego” słuchają Słowa Bożego, trwają na modlitwie, podejmują post, a w czasie celebracji Eucharystii składają ofiarę na potrzebujących. Ci, którzy pielgrzymują do kolejnych kościołów, przebywają również duchową drogę, która zbliża ich do głębszego przeżycia Paschy Pana. Drugim celem jest ukazanie miasta jako „przestrzeni świętej”, bo wierni gromadzą się na liturgii pokutnej w każdej jego dzielnicy. Trzeci aspekt to przybycie biskupa do wspólnoty. Biskup umacnia uczestników Eucharystii w gorliwym podejmowaniu modlitwy, postu, i jałmużny, a jego obecność jest znakiem jedności Kościoła.