STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / LITURGIA STACYJNA W KOŚCIELE ŚW. MARKA

Liturgia stacyjna w kościele św. Marka

TYP WYDARZENIA: Metropolita,
DATA ROZPOCZĘCIA: 22-03-2021 GODZINA: 18:30
PARAFIA: Kraków, Rektorat św. Marka Ewangelisty

OPIS WYDARZENIA:

W poniedziałek, 22 marca o 18.3o, abp Marek Jędraszewski odprawi Mszę św. w kościele św. Marka, który jest świątynią stacyjną na wzór rzymskiej bazyliki św. Chryzogona.

Bazylika św. Chryzogona sięga swoim początkiem III wieku, gdzie na jej miejscu istniał wtedy tzw. kościół domowy. Pod koniec IV lub na początku V wieku  zbudowano właściwy kościół z dużą, pojedynczą nawą. W kościele znalazły się relikwie św. Chryzogona – rzymskiego kapłana, który poniósł męczeńską śmierć w czasach cesarza Dioklecjana.

Kościół św. Marka Ewangelisty w Krakowie jak podaje Jan Długosz, budowę rozpoczęto w 1263, a pierwsza wzmianka pisana dotycząca „klasztornego kościoła pw. św. Marka Ewangelisty, przynależącego do zakonu Augustianów tzw. Marków od pokuty i umartwienia”, pochodzi z 1295. W świątyni posługiwał – jako zakrystianin – bł. Michał Giedroyć.

Duchowość Liturgii stacyjnej koncentruje się wokół trzech elementów. Pierwszy to pokutny charakter celebracji, dzięki któremu można głębiej przeżyć Wielki Post. Uczestnicy „dnia stacyjnego” słuchają Słowa Bożego, trwają na modlitwie, podejmują post, a w czasie celebracji Eucharystii składają ofiarę na potrzebujących. Ci, którzy pielgrzymują do kolejnych kościołów, przebywają również duchową drogę, która zbliża ich do głębszego przeżycia Paschy Pana. Drugim celem jest ukazanie miasta jako „przestrzeni świętej”, bo wierni gromadzą się na liturgii pokutnej w każdej jego dzielnicy. Trzeci aspekt to przybycie biskupa do wspólnoty. Biskup umacnia uczestników Eucharystii w gorliwym podejmowaniu modlitwy, postu, i jałmużny, a jego obecność jest znakiem jedności Kościoła.