STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / LITURGIA STACYJNA W KOŚCIELE ŚW. STANISŁAWA KOSTKI

DATA ROZPOCZĘCIA: 06-04-2022 GODZINA: 18:00
PARAFIA: Kraków-Dębniki, Parafia św. Stanisława Kostki

OPIS WYDARZENIA:

W środę, 6 kwietnia o 18.0o, bp Damian Muskus odprawi Mszę św. w kościele św. Stanisława Kostki, który jest świątynią stacyjną na wzór rzymskiej bazyliki św. Marcelego.

Bazylika św. Marcelego

Marceli został biskupem Rzymu w 306 roku, pod koniec niezmiernie trudnego okresu dla wczesnego Kościoła.  Odmówił złożenia ofiary cesarzowi Maksencjuszowi jako bogu, za co został skazany na służbę w cesarskich stajniach, gdzie zmarł w 309 roku. Można podejrzewać, że w miejscu dzisiejszej bazyliki pojawiła się wcześniej kaplica poświęcona temu papieżowi i męczennikowi. W bazylice znajduje się drewniany krucyfiks, który przez całe wieki był niesiony w uroczystej procesji idącej ulicami Rzymu. To właśnie przed nim, Jan Paweł II celebrował wzruszające nabożeństwo pokutne – Dzień Przebaczenia w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu w 2000 roku.

Kościół św. Stanisława Kostki – Salezjanie

Budowę Kościoła św. Stanisława Kostki rozpoczęto w 1932 roku, a uczestnikiem jego uroczystej konsekracji był student polonistyki Karol Wojtyła, który latem 1938 r. zamieszkał na Dębnikach, przy ul. Tynieckiej 10, w domu swojego wuja Feliksa Kaczorowskiego. 3 listopada 1946 roku przyszły papież odprawił w nim swoją prymicyjną Mszę świętą, a już jako Jan Paweł II odwiedził świątynię 17 sierpnia 2002 r.

Duchowość Liturgii stacyjnej koncentruje się wokół trzech elementów. Pierwszy to pokutny charakter celebracji, dzięki któremu można głębiej przeżyć Wielki Post. Uczestnicy „dnia stacyjnego” słuchają Słowa Bożego, trwają na modlitwie, podejmują post, a w czasie celebracji Eucharystii składają ofiarę na potrzebujących. Ci, którzy pielgrzymują do kolejnych kościołów, przebywają również duchową drogę, która zbliża ich do głębszego przeżycia Paschy Pana. Drugim celem jest ukazanie miasta jako „przestrzeni świętej”, bo wierni gromadzą się na liturgii pokutnej w każdej jego dzielnicy. Trzeci aspekt to przybycie biskupa do wspólnoty. Biskup umacnia uczestników Eucharystii w gorliwym podejmowaniu modlitwy, postu, i jałmużny, a jego obecność jest znakiem jedności Kościoła.