STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / LITURGIA STACYJNA W KOŚCIELE ŚW. STANISŁAWA NA DĄBIU

Liturgia stacyjna w kościele św. Stanisława na Dąbiu

Liturgia stacyjna w kościele św. Stanisława na Dąbiu
TYP WYDARZENIA: bp Jan Zając,
DATA ROZPOCZĘCIA: 07-03-2022 GODZINA: 18:00
PARAFIA: Kraków-Dąbie, Parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika

OPIS WYDARZENIA:

7 marca o 18.00, bp Jan Zając odprawi Mszę św. w kościele św. Stanisława na Dąbiu, który jest świątynią stacyjną na wzór rzymskiej Bazyliki św. Piotra w Okowach.

Bazylika św. Piotra w Okowach została zbudowana w V wieku na miejscu kościoła Apostołów. Znajdują się w niej kajdany, którymi był skuty św. Piotr. Po epidemii, która wybuchła w Rzymie w 680 roku wzniesiono w niej jako wotum dziękczynne ołtarz św. Sebastiana. W świątyni jest się m.in. Mojżesz autorstwa Michała Anioła.

Rzymskiemu kościołowi z poniedziałku II tygodnia Wielkiego Postu odpowiada kościół św. Stanisław Biskupa i Męczennika na Dąbiu. Parafia została utworzona w 1983 r. W 1985 r. kard. Franciszek Macharski dokonał wmurowania kamienia węgielnego, pochodzącego z grobu św. Piotra. Budynek zaprojektowano w kształcie mitry biskupiej.

Duchowość Liturgii stacyjnej koncentruje się wokół trzech elementów. Pierwszy to pokutny charakter celebracji, dzięki któremu można głębiej przeżyć Wielki Post. Uczestnicy „dnia stacyjnego” słuchają Słowa Bożego, trwają na modlitwie, podejmują post, a w czasie celebracji Eucharystii składają ofiarę na potrzebujących. Ci, którzy pielgrzymują do kolejnych kościołów, przebywają również duchową drogę, która zbliża ich do głębszego przeżycia Paschy Pana. Drugim celem jest ukazanie miasta jako „przestrzeni świętej”, bo wierni gromadzą się na liturgii pokutnej w każdej jego dzielnicy. Trzeci aspekt to przybycie biskupa do wspólnoty. Biskup umacnia uczestników Eucharystii w gorliwym podejmowaniu modlitwy, postu, i jałmużny, a jego obecność jest znakiem jedności Kościoła.

ZOBACZ TAKŻE