22 lutego o 18.00, bp Jan Zając odprawi Mszę św. w kościele Zesłania Ducha Świętego, który jest świątynią stacyjną na wzór rzymskiej Bazyliki św. Wawrzyńca. Po Mszy św. odbędzie się adoracja w ciszy Najświętszego Sakramentu, która potrwa do 21.00.
Bazylika św. Wawrzyńca in Damaso znajduje się na miejscu domu papieża Damazego I, który spisał relacje o pierwszych męczennikach chrześcijaństwa. Papież żywił szczególne nabożeństwo do św. Wawrzyńca, dlatego ustanowił miejsce jego kultu w swym domu. W ołtarzu głównym świątyni umieszczono obraz „Koronacja Marii”.
Rzymskiemu kościołowi stacyjnemu z czwartku II tygodnia Wielkiego Postu odpowiada kościół Zesłania Ducha Świętego na Ruczaju. Myśl o nadaniu takiego wezwania parafii zrodziła się u jej pierwszego proboszcza pod wpływem wydanej w 1986 r. encykliki Jana Pawła II “Dominum et Vivificantem” (“O Duchu Świętym w życiu Kościoła i świata”).
Duchowość Liturgii stacyjnej koncentruje się wokół trzech elementów. Pierwszy to pokutny charakter celebracji, dzięki któremu można głębiej przeżyć Wielki Post. Uczestnicy „dnia stacyjnego” słuchają Słowa Bożego, trwają na modlitwie, podejmują post, a w czasie celebracji Eucharystii składają ofiarę na potrzebujących. Ci, którzy pielgrzymują do kolejnych kościołów, przebywają również duchową drogę, która zbliża ich do głębszego przeżycia Paschy Pana. Drugim celem jest ukazanie miasta jako „przestrzeni świętej”, bo wierni gromadzą się na liturgii pokutnej w każdej jego dzielnicy. Trzeci aspekt to przybycie biskupa do wspólnoty. Biskup umacnia uczestników Eucharystii w gorliwym podejmowaniu modlitwy, postu, i jałmużny, a jego obecność jest znakiem jedności Kościoła.