MARIAN REJEWSKI, JERZY RÓŻYCKI i HENRYK ZYGALSKI w PANTEONIE NARODOWYM
6 września 2019 r. w Krakowie odbędzie się uroczystość upamiętnienia w Panteonie Narodowym polskich matematyków i kryptologów Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, którzy jako pierwsi dokonali złamania kodu Enigmy.
Uroczystość rozpocznie się 6 września 2019 r. o godz. 11.00 w kościele św. św. Piotra i Pawła w Krakowie przy ul. Grodzkiej 52a.
Przewodniczący Rady Fundacji prof. Franciszek Ziejka zaprasza przedstawicieli mediów na krótkie spotkanie przed uroczystością, które odbędzie się o godz. 10.15, w jednej z Krypt Panteonu.
5 września 2019 r. (czwartek) w Krakowie będzie gościł sir Dermot Turing, bratanek Alana Turinga – brytyjskiego kryptologa, który kontynuował pracę naszych matematyków.
O godz. 10.30-13.00 w Auli Wydziału Matematyki i Informatyki Uj przy ul. Łojasiewicza 6 odbędzie się konferencja dla młodzieży z udziałem prof. Zbigniewa Błockiego, dra Marka Grajka oraz sir Dermota Turinga. .
Sir Dermot Turing, autor książki „X, Y, Z Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy” 5 września między godziną 13.30 a 14.30 będzie do dyspozycji dziennikarzy w Budynku Wydziału Matematyki i Informatyki UJ przy ul. Łojasiewicza 6.
6 września 2019 r. sir Dermot Turing spotka się ponownie z młodzieżą w auli Liceum nr 1 w Krakowie.
Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, matematycy zatrudnieni z wojskowym Biurze Szyfrów, od 1932 r. odczytywali tajną korespondencję armii niemieckiej, nadawaną za pomocą maszyny Enigma. Tuż przed wybuchem wojny, w lipcu 1939 r., całą zdobytą wiedzę na temat Enigmy przekazali sojusznikom z Francji i z Wielkiej Brytanii. Przyśpieszyło to w znacznym stopniu rozwój prac nad łamaniem niemieckich szyfrów, które w czasie wojny prowadzone były z słynnym ośrodku Bletchley Park. Wkład polskich matematyków w rozszyfrowanie Enigmy miał istotny wpływ na przebieg wojny i długość jej trwania – historycy oceniają, że dzięki poznaniu sposobów łamania niemieckich kodów wojna zakończyła się 2-3 lata wcześniej, a śmierci uniknęło 20-30 milionów ludzi.
Kapituła Panteonu Narodowego, w uznaniu zasług dla kraju i dla świata, postanowiła uhonorować Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego postawieniem wspólnego sarkofagu w Kryptach Panteonu Narodowego w kościele św. św. Piotra i Pawła w Krakowie. W sarkofagu złożona zostanie ziemia z miejsc związanych ze śmiercią tych wybitnych Polaków. Jednocześnie w przypadku Jerzego Różyckiego, będzie to symboliczne miejsce Jego wiecznego spoczynku, ze względu na to, że utonął w 1942 r. w katastrofie statku na Morzu Śródziemnym i Jego szczątków nigdy nie odnaleziono. Decyzja o umieszczeniu w Kryptach Panteonu sarkofagu z trzema uranami, z których żadna nie zawiera ludzkich szczątków stanowi absolutny wyjątek. Nie ma żadnej możliwości, aby odnaleźć szczątki Jerzego Różyckiego, a wybitność tego człowieka jest ponad wszelką wątpliwość. Stawiając mu grób, choćby symboliczny, spełniamy obowiązek państwa polskiego.
W uroczystości udział wezmą m.in. najbliższe rodziny kryptologów z kraju i z zagranicy, przedstawiciele Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, władz Krakowa i Małopolski, młodzież szkół z Krakowa oraz szkół z innym miast Polski, których patronami są kryptolodzy.
W uroczystości w Panteonie Narodowym wezmą również udział uczestnicy Jubileuszowego Zjazdu Matematyków Polskich, odbywającego się w Krakowie dniach 3-7 września 2019 r. w stulecie Polskiego Towarzystwa Matematycznego.
Fundacja Panteon Narodowy bardzo serdecznie zaprasza przedstawicieli mediów do relacjonowania wydarzeń związanych z uroczystościami poświęconymi Marianowi Rejewskiemu, Jerzemu Różyckiemu i Henrykowi Zygalskiemu. W dniach, kiedy wspominamy wybuch II wojny światowej, chcemy pamiętać o polskich matematykach i kryptologach, których talentowi i wiedzy świat zawdzięcza tak wiele.
Informacji na temat wydarzeń udziela:
Magdalena Ungeheuer
Tel. 501 382230
Mail: magdalena.ungeheuer@panteonnarodowy.org
W całej Polsce trwają obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Większość tych uroczystości jest hołdem składanym żołnierzom i ofiarom wojny. Polska chce tę okazję wykorzystać do pokazania tego, co Europa zawdzięcza Polakom z okresu II wojny światowej. Chce uświadomić innym narodom, że Europa jest wolna również dzięki poświęceniu polskich żołnierzy, którzy podjęli od południa i od zachodu kontynentu bezpardonową walkę z niemieckim totalitaryzmem.
W Krakowie organizujemy uroczystość, która ma pokazać, że Polacy pokonali Hitlera również siłą umysłu.
Bezsprzecznie na przebieg wojny i długość jej trwania ogromny wpływ miał udział polskich matematyków w rozszyfrowaniu Enigmy – historycy oceniają, że dzięki niemu wojna zakończyła się 2-3 lata wcześniej, a śmierci uniknęło 20-30 milionów ludzi.
Zadaniem pierwszoplanowym dla Zarządu Fundacji Panteon Narodowy było stworzenie symbolicznego grobu Jerzemu Różyckiemu, który pomimo zasług, jakie poczynił dla kraju i świata, nie ma miejsca, które można by określić jako miejsce jego wiecznego spoczynku (utonął w 1942 roku w okolicach Balearów). Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż osiągnięcia w rozszyfrowaniu Enigmy są dziełem wszystkich trzech naukowców w równym stopniu, Kapituła Panteonu zadecydowała o postawieniu w Kryptach jednego sarkofagu, do którego zostanie złożona ziemia z trzech miejsc związanych z ich śmiercią, czyli z dna Morza Śródziemnego, z Chichester oraz z okolic grobu na Powązkach.
Decyzja o sarkofagu z trzema urnami, z których żadna nie zawiera ludzkich szczątków stanowi absolutny wyjątek. Nie ma żadnej możliwości, aby odnaleźć szczątki Jerzego Różyckiego, a wybitność tego człowieka jest ponad wszelką wątpliwość. Stawiając mu grób, choćby symboliczny, spełniamy obowiązek państwa polskiego.
Uroczyste wręczenie urny z piaskiem z dna Morza Śródziemnego synowi Jerzego Różyckiego panu Janowi Różyckiemu odbyło się 4 lipca w Ambasadzie RP w Madrycie. Gospodarzem wydarzenia była pani Marzenna Adamczyk, ambasador RP w Hiszpanii. 26 lipca odbyła się podobna ceremonia w Ambasadzie RP w Londynie, na której pan Ambasador Arkady Rzegocki wręczył symboliczną urnę z ziemią z Gardens of Remembrance w Chichester rodzinie Henryka Zygalskiego. Warszawski Garnizon WP zorganizował wręczenie ziemi z grobu Mariana Rejewskiego jego córce pani Janinie Sylwestrzak 29 sierpnia 2019 r.
Uroczystość złożenia urn do sarkofagu w Kryptach Panteonu Narodowego zaplanowana jest na 6 września br. o godzinie 11.00.
W uroczystości udział wezmą najbliższe żyjące rodziny kryptologów z kraju i z zagranicy oraz Sir Dermot Turing, bratanek Alana Turinga, autor książki „X, Y, Z Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy”. W tej książce bratanek człowieka, który w Wielkiej Brytanii został wybrany człowiekiem stulecia, docenił prawdziwy wkład Polaków w rozkodowanie Enigmy, a w konsekwencji w skrócenie tego najtragiczniejszego w dziejach ludzkości konfliktu.
Udział zapowiedzieli również przedstawiciele Sztabu Generalnego WP oraz kierownictwo Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.
W dniach 3-7 września odbywa się w Krakowie Jubileuszowy Zjazd Matematyków Polskich w stulecie Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Senat RP ogłosił rok 2019 rokiem matematyki. Harmonogram Zjazdu przewiduje udział uczestników w uroczystości w Panteonie.
Zaproszone zostały władze Krakowa i województwa, rektorzy uczelni, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, wszyscy kuratorzy wojewódzcy i wszystkie szkoły w Polsce, których patronami są kryptolodzy.
Patronat honorowy nad uroczystością objął Premier Mateusz Morawiecki.