STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / MODLITWA Z BRAĆMI Z TAIZÉ W KRAKOWIE

Modlitwa z braćmi z Taizé w Krakowie

Modlitwa z braćmi z Taizé w Krakowie
TYP WYDARZENIA: Metropolita,
DATA ROZPOCZĘCIA: 02-01-2020 GODZINA: 20:30
PARAFIA: Kraków, Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Kościół Mariacki)

WWW: https://www.facebook.com/events/702583883603468/
OPIS WYDARZENIA:

W drodze powrotnej z Europejskiego Spotkania Młodych we Wrocławiu wszyscy bracia ze wspólnoty z Taizé – wśród nich brat Alois – zatrzymają się 2 stycznia w Krakowie.

O godzinie 20:30 w Bazylice Mariackiej odbędzie się modlitwa z ich udziałem.

Razem z nimi do Krakowa przyjadą wolontariusze, którzy przygotowali spotkanie we Wrocławiu. W modlitwie weźmie udział Metropolita Krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

Z całego serca zapraszamy wszystkich do udziału we wspólnej modlitwie.

 


Czym jest Taizé?

Wspólnota Taizé liczy ponad stu braci. Są wśród nich katolicy i ewangelicy różnych Kościołów. Bracia pochodzą z około 30 krajów. Samo istnienie Wspólnoty jest już znakiem pojednania pomiędzy podzielonymi chrześcijanami i zwaśnionymi narodami.

Bracia żyją z własnej pracy. Nie przyjmują żadnych darowizn. Nawet ich rodzinne spadki Wspólnota przeznacza na pomoc najbardziej potrzebującym.

Niektórzy bracia mieszkają w najbiedniejszych zakątkach świata, by być tam świadkami pokoju wśród ludzi, którzy cierpią. Dzisiaj takie małe wspólnoty braci, nazywane fraterniami, znajdują się w ubogich regionach Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Bracia dzielą warunki życia z ludźmi, z którymi mieszkają na co dzień, i starają się dawać świadectwo miłości najbiedniejszym, dzieciom ulicy, więźniom, umierającym, ludziom doświadczającym tragedii osobistych, porzuconym.

Z roku na rok liczba odwiedzających Taizé zwiększa się. Przybywają ze wszystkich kontynentów, aby wziąć udział w tygodniowych spotkaniach. Siostry świętego Andrzeja (międzynarodowe katolickie zgromadzenie zakonne, założone ponad siedem wieków temu) i polskie siostry urszulanki podejmują część zadań związanych z przyjmowaniem młodych ludzi.

Taizé odwiedzają również zwierzchnicy Kościołów. Wspólnota gościła Jana Pawła II, patriarchę ekumenicznego Bartłomieja, metropolitów i biskupów różnych Kościołów Prawosławnych, czterech kolejnych arcybiskupów z Canterbury, 14 biskupów luterańskich ze Szwecji i niezliczoną ilość pasterzy Kościołów z całego świata.

Od 1962 roku bracia oraz młodzi ludzie wysyłani przez Taizé bardzo dyskretnie odwiedzali kraje Europy Wschodniej, by spotkać się z tymi, którzy byli „zamknięci” w granicach własnych państw.

Brat Roger zmarł 16 sierpnia 2005 roku w wieku 90 lat. Został zabity podczas wieczornej modlitwy. Brat Alois, którego już przed wielu laty wybrał jako swego następcę, jest odtąd przeorem Wspólnoty.

ZOBACZ TAKŻE