STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / MSZA ŚW. W ŚWIĘTO PRAWNIKÓW

DATA ROZPOCZĘCIA: 16-05-2020 GODZINA: 19:30
PARAFIA: Kraków, Parafia św. Anny

OPIS WYDARZENIA:

W imieniu Ars Legis – Stowarzyszenia im. Św. Ivo Helory – Patrona Prawników, zapraszamy na obchody tegorocznego Święta Prawników w postaci corocznej Mszy św. „O światło Ducha Świętego dla polityków i prawników”. Msza Święta zostanie odprawiona przez o. bp. Damiana Muskusa OFM – biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej, w Kolegiacie św. Anny w Krakowie, w sobotę 16. maja 2020 r. o godz. 19:30. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, we Mszy św. w Kolegiacie może uczestniczyć maksymalnie 56 osób. Dlatego też zapraszamy na transmisję na żywo, która będzie miała miejsce na stronie www.arslegis.org.pl. W ramach Mszy św. przewidziana jest procesja prawników w togach, a po liturgii odśpiewanie litanii do św. Ivo Helory oraz uczczenie relikwii Patrona Prawników, które zostały sprowadzone do krakowskiej Kolegiaty św. Anny 10 lat temu. Msza środowiska prawniczego to w tradycji anglosaskiej tak zwana Czerwona Msza. Uczestniczą w niej sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, profesorowie i studenci, którzy modlą się o przewodnictwo Ducha Świętego na czas nauki i pracy.

Św. Ivo Helory urodził się około roku 1250 w Kermartin (Francja). Po ukończeniu 14 roku życia studiował w Paryżu na wydziale sztuk wyzwolonych, później na wydziale prawa kanonicznego i teologii, a w Orleanie na wydziale prawa cywilnego. Kiedy jako niemal trzydziestoletni, wykształcony prawnik powrócił do rodzinnej Bretanii, został powołany na stanowisko oficjała, czyli diecezjalnego sędziego duchownego. Ivo zyskał opinię bezstronnego, nieprzekupnego i sprawiedliwego sędziego, który bogatych podsądnych traktował na równi z ubogimi. Zawsze starał się, by pogodzić zwaśnione strony i uniknąć procesu, a jeśli już musiało do niego dojść, biednym opłacał koszty postępowania sądowego, skazanych odwiedzał w więzieniach i wspomagał ich rodziny, a szczególną troską otaczał najbardziej bezradnych, tj. wdowy i sieroty. W tych czasach można było sprawować urząd sędziego i adwokata jednocześnie, Iwo zaczął za darmo bronić ubogich – odtąd zyskał sobie przydomek “adwokata biedaków”. Po odziedziczeniu swojej rodzinnej posiadłości Kermartin, zamienił ją w przytułek dla najuboższych, a gdy dwór stał się zbyt mały utworzył hospicjum dla podróżnych i pielgrzymów. Św. Iwo jest jednym z patronów Bretanii, a jego sanktuarium w Tregieur jest odwiedzane przez tysiące ludzi, w tym też prawników z całego świata, w dniu jego liturgicznego wspomnienia, to jest 19 maja.

Wydarzenie jest współorganizowane przez Duszpasterstwo Prawników Archidiecezji Krakowskiej, oraz objęte jest patronatem wszystkich krakowskich korporacji prawniczych oraz Naczelnej Rady Adwokackiej, Krajowej Izby Komorniczej i Krajowej Rady Notarialnej, jak również Krajowego Duszpasterstwa Prawników.