STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / MSZA ŚW. Z OKAZJI 20-LECIA KORONACJI OBRAZU MATKI BOŻEJ GDOWSKIEJ

Msza św. z okazji 20-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Gdowskiej

Msza św. z okazji 20-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Gdowskiej
TYP WYDARZENIA: Metropolita,
DATA ROZPOCZĘCIA: 08-12-2019 GODZINA: 09:30
PARAFIA: Gdów, Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

OPIS WYDARZENIA:

W 20 rocznice koronacji obrazu Matko Bożej Gdowskiej, Mszy Św. dziękczynnej będzie przewodniczył Arcybiskup Marek Jędraszewski.

 

Malowany na desce obraz powstał w XIV w. Modlił się do niego król Władysław III Warneńczyk. Obraz ten spłonął podczas wielkiego pożaru kościoła w roku 1705. Kilka lat później, z fundacji Lubomirskich, odtworzono z pamięci średniowieczny wizerunek Maryi, wykonując go w naturalnej wielkości. Szczegółowy opis 300-letniej dziś kopii obrazu, znajduje się w publikacji T. Kuliga „Sanktuarium Matki Bożej Gdowskiej”.

Namalowana na płótnie przyklejonym do deski postać Maryi, jeszcze pod koniec baroku została okryta pozłacaną sukienką wyrzeźbioną w drewnie. Z czasem nad głową Matki Bożej pojawiła się korona.

W „Historii cudownych obrazów NMP w Polsce” z 1904 r., autor ks. A. Fridrich pisze, że na obrazie Matki Boskiej w Gdowie była złota korona oraz 26 srebrnych tablic przedstawiających rozmaite łaski otrzymane w tym miejscu. Obok wisiały liczne wota z posrebrzanych serc, rąk, nóg, krzyżyków oraz sznurów korali. Na dawnej fotografii głównego ołtarza, nad głową Maryi dostrzec można koronę trzymaną przez aniołki. Pod koniec I wojny światowej, za ks. proboszcza Jana Smółki, zebrano pierścionki, monety, zastawy stołowe i wykonano z nich sukienkę oraz koronę – wotum za ocalenie Gdowa z pożogi wojennej.

W minionym wieku, dokonano kilku kradzieży wotum oraz zdobiących obraz insygniów, w tym kolejnej z koron. W 1999 r. ks. proboszcz Stanisław Jarguz doprowadził do oficjalnej koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Gdowskiej. Na podstawie przeprowadzonego procesu – poprzedzonego wnikliwymi badaniami dokumentów historycznych – ówczesny Metropolita Krakowski ks. Franciszek kard. Macharski wydał Dekret oraz dokonał koronacji obrazu – koroną pobłogosławioną przez papieża Jana Pawła II. „(…) gromadzące się w ciągu wieków rzesze wiernych wypraszają u Matki w jej Gdowskim Wizerunku rozliczne łaski i dobrodziejstwa, w tym szczególny dar macierzyństwa (…)”

W nocy z 14 na 15 marca 2013 r. miało miejsce świętokradztwo! Z obrazu skradziono złotą koronę i srebrną sukienkę Maryi. Złodziej doskonale orientował się w zakamarkach kościoła oraz dobrze znał sposób jego zabezpieczenia. Po kradzieży, obecny ks. proboszcz Stanisław Bętkowski zainstalował w kościele alarm oraz stały monitoring.

W 2014 r. parafianie dokonali zbiórki pieniędzy i kosztowności, które pozwoliły wykonać nową koronę oraz sukienkę. Ponownej koronacji obrazu NMP dokonał Metropolita Krakowski ks. kardynał prezbiter Stanisław Dziwisz.

Po bokach cudownego obrazu Matki Bożej Gdowskiej stoją barokowe rzeźby czterech Ewangelistów: z lewej św. Mateusz i św. Łukasz, z prawej św. Marek i św. Jan. Zostały one wykonane wraz z głównym ołtarzem, dwoma bocznymi, amboną oraz chórem – w poł. XVIII w. – w warsztacie snycerskim Korneckich z Gdowa. Do roku 1978 trzy postacie Ewangelistów ustawione były w innej kolejności.

 

ZOBACZ TAKŻE