STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / MSZA ŚW. Z UROCZYSTYM POCHÓWKIEM KS. WŁADYSŁAWA GURGACZA SJ

Msza św. z uroczystym pochówkiem ks. Władysława Gurgacza SJ

TYP WYDARZENIA: Bp Robert Chrząszcz,
DATA ROZPOCZĘCIA: 14-09-2021 GODZINA: 12:00
PARAFIA: Kraków, Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Kościół Mariacki)

OPIS WYDARZENIA:

We wtorek, 14 września, o 12.00 bp Robert Chrząszcz odprawi Mszę św. w Bazylice Mariackiej z uroczystym pochówkiem ks. Władysława Gurgacza SJ.

Ks. Władysław Gurgacz (1914-1949) był kapelanem oddziału partyzanckiego Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, działającej na Sądecczyźnie w latach 1947-1949. Partyzanci mieli kryjówki w Beskidzie Sądeckim, a jeden z obozów leśnych był pod Halą Łabowską. Dowodził nimi Stanisław Pióro ps. Emir. Ks. Gurgacza aresztowano w Krakowie w 1948 roku.  W pokazowym procesie został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 14 września 1949 roku strzałem w tył głowy w więzieniu na Montelupich w Krakowie. Tuż przed śmiercią, stojąc przed trybunałem powiedział: – Na śmierć pójdę chętnie. Cóż to jest zresztą śmierć?… Wierzę, że każda kropla krwi niewinnie przelanej zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę. Kapłan spoczywa na cmentarzu Rakowickim.