STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / NOC ŚWIADKÓW

Noc Świadków

TYP WYDARZENIA: Metropolita,
DATA ROZPOCZĘCIA: 09-11-2019 GODZINA: 17:05
PARAFIA: Kraków, Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Kościół Mariacki)

ORGANIZATOR: Papieskie Stowarzyszenie "Pomoc Kościołowi w Potrzebie"
OPIS WYDARZENIA:

Papieskie Stowarzyszenie “Pomoc Kościołowi w Potrzebie” we współpracy z Parafią pw. Wniebowzięcia NMP w Krakowie zaprasza na “Noc Świadków”, która odbędzie się w sobotę, 9 listopada 2019 r.

Cykl wydarzeń rozpocznie się o godz. 17:05 FlashMobem na Rynku Głównym w Krakowie – akcją informacyjną mającą na celu uświadomienie zebranym, że męczeństwo za wiarę jest stale aktualne we współczesnym świecie. O godz. 18:30 w Bazylice Mariackiej odprawiona zostanie uroczysta Msza św. w intencji prześladowanych chrześcijan pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Następnie rozpocznie się czuwanie modlitewne pt. “Noc Świadków” wraz z przedstawieniem biogramów męczenników za wiarę pochodzących z Nigerii, Egiptu, Pakistanu, Polski, Francji, Syrii oraz Iraku.

Świadectwo wygłosi Maryam Kurda, chrześcijanka z Iraku, która była bezpośrednim świadkiem ucieczki chrześcijan w 2014 r. z Równiny Niniwy w wyniku wypędzenia przez ekstremistów z tzw. Państwa Islamskiego (ISIS).

Liturgię wzbogaci śpiew chóralny.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Wydarzenie to odbywa się w przeddzień XI Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym – organizowanego co roku przez Papieskie Stowarzyszenie “Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Jest to inicjatywa, którą wspiera Ojciec Święty Franciszek oraz Konferencja Episkopatu Polski.