STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / ORATORIUM “RÓWNOJ KU GÓRZE” WRAZ Z MODLITWĄ ZAWIERZENIA GÓRALI

Oratorium “Równoj ku Górze” wraz z modlitwą zawierzenia Górali

Oratorium “Równoj ku Górze” wraz z modlitwą zawierzenia Górali
TYP WYDARZENIA: Koncert,
DATA ROZPOCZĘCIA: 14-08-2023 GODZINA: 18:30
PARAFIA: Czerwienne-Bachledówka, Parafia Matki Bożej Częstochowskiej

OPIS WYDARZENIA:

“Równoj Ku Górze” to dzieło kontrastu, zderzenia dwóch światów, dialogu muzyki klasycznej z muzyką góralską oraz wielkich myśli kardynała Wyszyńskiego z prostymi modlitwami górali. Forma muzyczna, jaką jest oratorium jest o tematyce religijnej – i tę rolę spełnia Oratorium Bachledowiańskie, które przez swe pieśni, inspirowane myślami Stefana Wyszyńskiego, wywyższa Matkę Boską Jasnogórską.

Wydarzenie odbędzie się 14 sierpnia 2023 o 18.30 na placu przed Sanktuarium na Bachledówce. Miejsce było to wyjątkowe dla kardynała Wyszyńskiego, który przyjeżdżał tam na wakacje w latach 1967-1973 i prowadził, zapadające w sercach mieszkańców, wieczornice. Po widowisku muzycznym będzie miała miejsce modlitwa zawierzenia górali Matce Bożej, podczas której zostanie uroczyście odśpiewany Apel jasnogórski.

Dzieło składa się z 12 pieśni i 10 narracji napisanych przez Zofię Truty, poetkę, która osobiście doświadczyła głębi wiary Wyszyńskiego. Muzyka została skomponowana przez Bartka Gliniaka, kompozytora znanego z tworzenia muzyki filmowej, między innymi do „Nikifora” czy „Komornika”. Libretto wyśpiewane zostanie przez chóry „Ku górze” oraz „Chór Filharmoników Katowickich” przy akompaniamencie muzyki orkiestry Akademii Beethovenowskiej, pod batutą Macieja Tomasiewicza i udziałem Kapeli góralskiej Krzysztofa Czecha. Podczas tej edycji oratorium, wyjątkowo solistami będą słynni artyści polskiej sceny muzycznej: Roksana Węgiel, Halina Mlynkova, Krzysztof Cugowski, Andrzej Lampert, Paweł i Łukasz Golcowie, Edyta Golec, Sylwia Banasik-Smulska i Emil Ławecki. Łącznie na scenie wystąpi ponad dwustu muzyków otoczonych panoramą Tatr – gór, które ukochał sobie Prymas Polski.

Poza artystycznym aspektem koncertu, który jako jedyny w swoim rodzaju tworzy synergię między muzyką góralską i symfoniczną, wydarzenie ma na celu przekazać idee miłości i szacunku oraz jedną z najważniejszych myśli kardynała Wyszyńskiego, który twierdził, że „z gór widać bowiem lepiej i zawsze trzeba równać ku górze – nigdy w dół”.

Premiera Oratorium Bachledowiańskiego miała miejsce 30 września 2022 podczas jubileuszu 550-lecia obecności Paulinów na Skałce. Kościół został zapełniony ponad tysiącem osób, z których jedną był gość specjalny – prezydent Andrzej Duda.

Zapraszamy wszystkich pragnących zakosztować jedynej w swoim rodzaju uczty tradycyjnych brzmień góralskich i muzyki symfonicznej przy jednoczesnej refleksji nad swoim życiem na Wysokiej Górze, z której widać lepiej…

Samochody będzie można zostawić na parkingu sanktuarium, hotelu Bachledówka i pobliskiej polanie. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

ZOBACZ TAKŻE