STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / PARAFIA NA PODHALU ORGANIZUJE DZIEŃ DAWCY SZPIKU

DATA ROZPOCZĘCIA: 16-02-2019 GODZINA: 23:59
DATA ZAKOŃCZENIA: 17-02-2019 GODZINA: 23:59
OPIS WYDARZENIA:

W najbliższy weekend 16–17 lutego zorganizowana zostanie akcja zachęcająca mieszkańców i turystów do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku. Akcja organizowana jest z myślą o 12-letnim Adasiu z Witowa, u którego zdiagnozowano ostrą białaczkę limfoblastyczną oraz guz śródpiersia. Chłopiec pilnie potrzebuje przeszczepu szpiku kostnego. Jeden z punktów zgłoszenia się będzie zlokalizowany w parafii w Witowie.

– Naprawdę warto pomagać rejestrując się do bazy dawców. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego niespokrewnionego dawcy dla Pacjenta jest bowiem bardzo niskie i wynosi od 1:20 000 do 1:kilku milionów. Im więcej potencjalnych dawców się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia dla chorych cierpiących na nowotwory krwi – podkreśla Leszek Lewandowski – pracownik Fundacji DKMS Polska, która przeprowadzi akcję.

– Akcja jest dedykowana Adasiowi, ale także innym potrzebującym. Nazwaliśmy ją „Podhale pomaga Adasiowi i innym”. Dlaczego? W Polsce co godzinę ktoś się dowiaduje, że ma białaczkę. Aby dla każdego znaleźć bliźniaka genetycznego, potrzebujemy, aby ludzie się rejestrowali. Jedyne lekarstwo jest w nas i możemy dać komuś szansę na nowe życie – przekonuje Leszek Lewandowski.

Dawcą może zostać ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, który waży minimum 50 kg i nie ma dużej nadwagi. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy przyjść na organizowany w okolicy Dzień Dawcy, przejść pozytywnie wstępny wywiad medyczny, wypełnić formularz z danymi osobowymi oraz pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Podczas akcji od wolontariuszy można będzie uzyskać wszystkie potrzebne informacje i dopełnić formalności.

– Dla nas jest to akcja szczególna, bo związana z mieszkańcem naszej gminy. Chcemy jak najwięcej i jak najlepiej mu pomóc. Również przygotowujemy specjalne punkty i apelujemy do mieszkańców, by się do nich zgłaszali – mówi Roman Krupa, wójt Kościeliska.

Adaś ma 12 lat i jest radosnym góralem. Mieszka w Witowie w Gminie Kościelisko z mamą i 2 starszymi siostrami, 14-letnią Karoliną i 17-letnią Angeliką. W październiku 2018 roku zdiagnozowano u niego ostrą białaczkę limfoblastyczną oraz guz śródpiersia. Od tego czasu przebywa w szpitalu w Krakowie, gdzie poddawany jest chemioterapii. Przed chorobą Adaś często jeździł na rowerze, spotykał się z przyjaciółmi. Interesował się dinozaurami, czytał wiele książek na ten temat, kochał swoje domowe zwierzęta i marzył… teraz marzy, aby żyć!

Jeden z punktów informacyjnych akcji będzie zlokalizowany w niedzielę 17 lutego przy parafii w Witowie, w godz. od 9 do 17.

KAI