Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie pragnie poinformować o nowej inicjatywie zatytułowanej Środy na Dębnikach. Jej pomysłodawcą i realizatorem jest grupa Kananejka, działająca przy Parafii św. Stanisława Kostki w Krakowie. Celem grupy jest pomoc kobietom przeżywającym kryzysy związane m.in. z ciążą i macierzyństwem oraz wspieranie kapłanów w pracy z rodzinami.
Pierwsze spotkanie tej grupy zatytułowane Dziecko – zagrożenie czy błogosławieństwo? O zdrowiu i chorobie dziecka nienarodzonego, odbyło się 9 stycznia. Poprowadziła je pani Monika Buczek – psycholog i psychoterapeuta z krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. ks. J.Tischnera. Jest ona członkiem zespołu obejmującego opieką rodziny w hospicjum perinatalnym, a także pracuje z rodzicami chorych dzieci i z rodzicami po stracie.
Na spotkaniu przedstawiono formy pomocy dla kobiet, które otrzymały niepomyślną diagnozę prenatalną oraz alternatywne możliwości postępowania w sytuacjach, w których prawo dopuszcza aborcję. Pani Monika opowiedziała również jak przebiegają ciąże z powikłaniami oraz na jakie wsparcie może liczyć rodzina w której pojawiła się trudna ciąża. Poniżej publikujemy informację o kolejnych spotkaniach organizowanych w ramach tej inicjatywy.
Spotkanie w lutym, które dotyczyć będzie poronienia i śmierci dziecka, poprowadzi pani Maria Hornowska-Stoch – psycholog, doktorantka w Instytucie Psychologii UJ. Pani Maria zajmuje się tematyką straty dziecka w okresie prenatalnym, ma doświadczenie wielu rozmów z rodzinami, była moderatorem grupy wsparcia dla kobiet po stracie.
Pani Maria przedstawi kilka perspektyw widzenia sytuacji śmierci dziecka w okresie ciąży. Poczynając od samej kobiety, poprzez jej męża (ojca dziecka) kończąc na osobach towarzyszących – czyli rodzinie, znajomych i współpracownikach oraz przedstawicielach personelu medycznego, którzy są świadkami tego, co często bywa tematem tabu. Pojawią się sugestie jak próbować odnaleźć się w nowej sytuacji, ale także pomysły na to, jak mądrze wesprzeć osieroconych rodziców oraz wskazówki jak się wobec nich zachować, aby dodatkowo nie ranić. Poruszane będą tematy ciekawe nie tylko dla osób bezpośrednio doświadczających utraty dziecka, ale także dla szerszego otoczenia.
Gościem spotkania będzie ks. ks. dr hab. Grzegorz Hołub.
Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej