STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / UROCZYSTE ODSŁONIĘCIE POMNIKA KATARZYNY FILIPEK

DATA ROZPOCZĘCIA: 10-03-2024 GODZINA: 13:00
PARAFIA: Tokarnia, Parafia Matki Bożej Śnieżnej

OPIS WYDARZENIA:

10 marca 2024 w Tokarni k. Myślenic odbędzie się uroczyste odsłonięcie pomnika Katarzyny Filipek zamordowanej przez Niemców za udzielanie pomocy Żydom.

Katarzyna Filipek za ukrywanie Żydów została aresztowana, brutalnie przesłuchiwana i rozstrzelana 6 marca w Nowym Targu-Borze, na podstawie wyroku Sądu Doraźnego (Standgericht) z 21 lutego 1944 r.

Za swoją odwagę dnia 13 października 1988 r. została odznaczona medalem “Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Uroczystości rozpocznie Msza św. w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Śnieżnej w Tokarni o godz. 13.00 celebrowana pod przewodnictwem bp. Jana Zająca.

Po jej zakończeniu nastąpi przemarsz do parku dworskiego, gdzie zostanie odsłonięte popiersie Katarzyny Filipek.