Parafia została erygowana w 1939 r., a jej okręg terytorialny wydzielono z parafii św. Józefa w Podgórzu. pParafia należy do dekanatu VII Kraków-Podgórze. Świątynia nazywana dziś kościołem parafialnym, była początkowo kaplicą zakonną, w której oprócz księży i uczniów małego seminarium modlili się mieszkańcy Płaszowa. Kaplica ta została poświęcona 4 października 1931 r. Według planów obok obecnej świątyni miał powstać kościół parafialny. Wszystko, co zamierzono wybudować a więc klasztor z kaplicą zakonną jak i kościół parafialny miało tworzyć piękny kompleks architektoniczny. Jednak nie udało się spełnić tamtych zamierzeń. Początkowo przeszkodził wybuch II Wojny światowej a później niekorzystne decyzje ówczesnych władz miasta dotyczących tej części Krakowa. Od samego początku istnienia parafii posługę duszpasterską pełnili Księża Sercanie (Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusowego – Congregatio Sacerdotum a Sacro Corde Jezu – SCJ) przybyli do Polski w okresie międzywojennym. Zgromadzenie to zostało założone w 1878 r. we Francji przez sługę Bożego O. Leona Jana Dehona)
Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, na którym Ona wskazuje na swojego Syna, nazywany bywa w tradycji chrześcijańskiej Hodegedria, czyli “Wskazująca Drogę”. Ten, o którym obecnie mówimy, nazywany także obrazem Matki Bożej Płaszowskiej, jest własnością kościoła parafialnego Księży Najświętszego Serca Jezusowego w Krakowie Płaszowie od 1931 roku.
Wizerunek Matki Bożej to malowidło temperowe, wykonane na desce lipowej, zagruntowanej zaprawą kredową, zmontowane razem z profilowaną ramą. Całość formatu wynosi 117×95 cm. Obraz został namalowany przez mistrzów szkoły sądecko-krakowskiej, pozostającej pod wpływem sztuki czeskiej, i pochodzi z drugiej połowy XV wieku. Pochodzenie obrazu nie jest do końca znane. O jego historii wiadomo tyle, że przed 1850 rokiem znajdował się w ołtarzu kościoła parafialnego w Czernichowie (woj. małopolskie), czczony jako wizerunek Matki Bożej słynący łaskami. Nie wiadomo dlaczego po 1850 roku znalazł się w magazynie kościelnym, mocno podniszczony. Ówczesny proboszcz początkowo zamierzał oddać go do renowacji, ale z czasem zrezygnował z tego zamiaru, nie doceniając prawdopodobnie jego zabytkowej wartości.
W niedzielę 13 października Odpust parafialny ku czci Matki Błogosławionego Macierzyństwa odprawi Arcybiskup Marek Jędraszewski. Podczas tej Mszy św. Ks. Arcybiskup ogłosi oficjalnym dekretem ten kościół jako Sanktuarium MB Płaszowskiej – Matki Błogosławionego Macierzyństwa.