STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / UROCZYSTOŚĆ ODPUSTOWA MATKI BOŻEJ PŁASZOWSKIEJ. OGŁOSZENIE ERYGOWANIA SANKTUARIUM DIECEZJALNEGO MACIERZYŃSTWA NMP

Uroczystość odpustowa Matki Bożej Płaszowskiej. Ogłoszenie erygowania Sanktuarium Diecezjalnego Macierzyństwa NMP

Uroczystość odpustowa Matki Bożej  Płaszowskiej. Ogłoszenie erygowania Sanktuarium Diecezjalnego Macierzyństwa NMP
TYP WYDARZENIA: Metropolita,
DATA ROZPOCZĘCIA: 13-10-2019 GODZINA: 12:00
PARAFIA: Kraków-Płaszów, Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa

WWW: http://www.krakow.sercanie.pl/
OPIS WYDARZENIA:

Parafia została erygowana w 1939 r., a jej okręg terytorialny wydzielono z parafii św. Józefa w Podgórzu. pParafia należy do dekanatu VII Kraków-Podgórze. Świątynia nazywana dziś kościołem parafialnym, była początkowo kaplicą zakonną, w której oprócz księży i uczniów małego seminarium modlili się mieszkańcy Płaszowa. Kaplica ta została poświęcona 4 października 1931 r. Według planów obok obecnej świątyni miał powstać kościół parafialny. Wszystko, co zamierzono wybudować a więc klasztor z kaplicą zakonną jak i kościół parafialny miało tworzyć piękny kompleks architektoniczny. Jednak nie udało się spełnić tamtych zamierzeń. Początkowo przeszkodził wybuch II Wojny światowej a później niekorzystne decyzje ówczesnych władz miasta dotyczących tej części Krakowa. Od samego początku istnienia parafii posługę duszpasterską pełnili Księża Sercanie (Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusowego – Congregatio Sacerdotum a Sacro Corde Jezu – SCJ) przybyli do Polski w okresie międzywojennym. Zgromadzenie to zostało założone w 1878 r. we Francji przez sługę Bożego O. Leona Jana Dehona)

Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, na którym Ona wskazuje na swojego Syna, nazywany bywa w tradycji chrześcijańskiej Hodegedria, czyli “Wskazująca Drogę”. Ten, o którym obecnie mówimy, nazywany także obrazem Matki Bożej Płaszowskiej, jest własnością kościoła parafialnego Księży Najświętszego Serca Jezusowego w Krakowie Płaszowie od 1931 roku.

Wizerunek Matki Bożej to malowidło temperowe, wykonane na desce lipowej, zagruntowanej zaprawą kredową, zmontowane razem z profilowaną ramą. Całość formatu wynosi 117×95 cm. Obraz został namalowany przez mistrzów szkoły sądecko-krakowskiej, pozostającej pod wpływem sztuki czeskiej, i pochodzi z drugiej połowy XV wieku. Pochodzenie obrazu nie jest do końca znane. O jego historii wiadomo tyle, że przed 1850 rokiem znajdował się w ołtarzu kościoła parafialnego w Czernichowie (woj. małopolskie), czczony jako wizerunek Matki Bożej słynący łaskami. Nie wiadomo dlaczego po 1850 roku znalazł się w magazynie kościelnym, mocno podniszczony. Ówczesny proboszcz początkowo zamierzał oddać go do renowacji, ale z czasem zrezygnował z tego zamiaru, nie doceniając prawdopodobnie jego zabytkowej wartości.

W niedzielę 13 października Odpust parafialny ku czci Matki Błogosławionego Macierzyństwa odprawi  Arcybiskup Marek Jędraszewski. Podczas tej Mszy św. Ks. Arcybiskup ogłosi oficjalnym dekretem ten kościół jako Sanktuarium MB Płaszowskiej – Matki Błogosławionego Macierzyństwa.