STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / XV EDYCJA DNI JANA PAWŁA II 2020 “JAN PAWEŁ II. CO DALEJ?”

XV edycja Dni Jana Pawła II 2020 “Jan Paweł II. Co dalej?”

TYP WYDARZENIA: Św. Jan Paweł II,
DATA ROZPOCZĘCIA: 05-11-2020 GODZINA: 14:00
DATA ZAKOŃCZENIA: 05-11-2020 GODZINA: 20:00
MIEJSCE: Online
OPIS WYDARZENIA:

Celem Dni Jana Pawła II, których XV edycja odbędzie się w dniach 3-5 listopada 2020 r., jest upamiętnienie postaci Świętego Jana Pawła II i popularyzacja jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski. Wydarzenia te wpisują się w akademickie obchody 100-lecia urodzin Karola Wojtyły.

Decyzja o organizacji pierwszych Dni Jana Pawła II została podjęta w 2006 r. przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. W przedsięwzięciu wzięły udział nie tylko krakowskie uczelnie, ale także szkoły wyższe z województwa małopolskiego. Ich działania – pod hasłem „Prawda” – koordynowała wówczas Papieska Akademia Teologiczna (dziś: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II). Następnie rolę głównego organizatora przejmowały kolejno: Uniwersytet Ekonomiczny (2007 – „Dobro”), działające wspólnie szkoły artystyczne Krakowa – Akademia Muzyczna, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna i Akademia Sztuk Pięknych (2008 – „Piękno”), Uniwersytet Jagielloński (2009 – „Wiara i nauka”), Akademia Górniczo-Hutnicza (2010 – „Wolność”), Politechnika Krakowska (2011 – „Godność”), Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie (2012 – „Dialog”, 2013 – „Mądrość”, 2014 – „Nadzieja”, 2015 – „Świętość”, 2016 – „Miłosierdzie”, 2017 – „Prawa człowieka i prawa narodów”, 2018 – „Niepodległość” , 2019 – „Uniwersytet”). Hasło przewodnie tegorocznej edycji Dni Jana Pawła II brzmi: „JAN PAWEŁ II. CO DALEJ?”.

Program XV Dni Jana Pawła II:

Podany poniżej program może ulegać zmianom z racji sytuacji epidemiologicznej:

3 i 4 XI 2020 – ON-LINE – Akademia Muzyczna w Krakowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie: Ogólnopolska Sesja Naukowa z serii „Muzyka wobec poezji i nauczania Karola Wojtyły i Jana Pawła II” (cz. XI) w ramach XV Dni Jana Pawła II pt. „Jan Paweł II. Co dalej?”

Wtorek, 3 listopada:

14.00 – Otwarcie i powitanie: JM Rektor Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. dr hab. Wojciech Widłak
SESJA I – prowadzenie: Małgorzata Janicka-Słysz
14.15 – Zofia Zarębianka, Aspekty tradycji w myśli i twórczości literackiej Karola Wojtyły – Jana Pawła II
– Tadeusz Dzidek, Koncepcja artysty brata Alberta Chmielowskiego i Jana Pawła II
– Dariusz Radziechowski, Sztuka i wiara w myśli Jana Pawła II
16.15 Przerwa

SESJA II – prowadzenie: Kinga Kiwała
16.45 – Karolina Dąbek, Topofonia w przestrzeni sakralnej. O wpływie miejsca na utwory polskich kompozytorów XXI wieku
– Maria Wilczek-Krupa, Z dalekiego kraju (reż. K. Zanussi). Myśl Karola Wojtyły w kadrze i zza kadru

Środa, 4 listopada:

SESJA III – prowadzenie: Teresa Malecka
10.30 ks. Bogusław Mielec, Zadaniem każdego człowieka jest być twórcą własnego życia” (List do artystów, 2). Osobowość Jana Pawła II w zapomnianym tekście prof. Hanny Świdy-Ziemby
11.00 Krzysztof Cyran, Kanon, postmodernizm – co dalej po 20 latach?
11.30 Elżbieta Szczurko, „Stabat Mater” na chór mieszany Romana Padlewskiego (1939) – w stronę tradycji gatunku
12.30 Przerwa

SESJA IV – prowadzenie: Elżbieta Szczurko
13.00 Dominika Micał, Madrygały bluźniercze? „Madrigali a Dio” Piera Paola Pasoliniego i Johannesa Schöllhorna.
13.30 Iwona Sowińska-Fruhtrunk – Pasja wg Św. Jana Jamesa MacMillana – odnawianie tradycji czy jej kontynuacja?

15-17 – ON-LINE – Akademia Ignatianum – konferencja naukowa

Czwartek, 5 listopada

9.00 – ON-LINE – Główna sesja naukowa XV edycji Dni Jana Pawła II 2020 „Jan Paweł II. Co dalej?”

– Przywitania – JM Rektor UJ prof. Jacek Popiel, JM Rektor UPJPII ks. prof. Robert Tyrała,

I wykład – ks. kardynał Stanisław Dziwisz

II wykład – prof. Rocco Buttiglione

III wykład – prof. Stanisław Grygiel

IV wykład – o. Maciej Zięba OP

V wykład – Carl Anderson

VI wykład – George Weigel

17.00  – Msza Święta – Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, następnie planowane jest wręczenie nagród w konkursach.

Wydarzenia 5 XI transmitowane będą przez JP2TV.