STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / ZAWODY KSIĘŻY, SZAFARZY, KATECHETÓW I RODZIN W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM O PUCHAR ŚW. JANA PAWŁA II

Zawody księży, szafarzy, katechetów i rodzin w narciarstwie alpejskim o puchar św. Jana Pawła II

DATA ROZPOCZĘCIA: 02-02-2019 GODZINA: 11:00
DATA ZAKOŃCZENIA: 02-02-2019 GODZINA: 00:00
MIEJSCE: Na stoku „Stożka" Wiśle-Łabajowie
OPIS WYDARZENIA:

W dniu 2 lutego 2019 r. w Wiśle-Łabajowie na stoku „Stożka” odbędą się już „XXII Mistrzostwa Polski Księży i Kleryków w Narciarstwie Alpejskim o Puchar św. Jana Pawła II”. Serdecznie zapraszamy do startów w slalomie gigancie: księży, zakonników i kleryków. W mistrzostwach w osobnej kategorii startować mogą także: szafarze, katecheci oraz rodziny! Patronat obejmuje: Ks. Abp. Wiktor Skworc, Metropolita Górnośląski oraz „Gość Niedzielny”.

Już od ponad 20 lat w Archidiecezji Katowickiej dwaj księża Damian Copek i Szymon Kos organizują „Mistrzostw Polski Księży i Kleryków w Narciarstwie Alpejskim o Puchar św. Jana Pawła II”. Ideę zawodów pobłogosławił jeszcze za swojego życia Jan Paweł II i bardzo się cieszył z tego przedsięwzięcia. Mistrzostwa mają już swoją historię oraz renomę i są znane w świecie polskiego narciarstwa amatorskiego. Zawody są rozpoznawalne w mediach. Można znaleźć w sieci wiele nagrań z relacji telewizyjnych: TVN, TVS (Silesia), Polsat, TVP, TVP Katowice oraz wiele życzliwych artykułów w prasie ogólnopolskiej, jak i lokalnej.

Każdego roku organizatorom towarzyszy konkretne przesłanie z nauczania Jana Pawła II, które Święty Papież kierował do sportowców. Na zawody narciarskie zjeżdża się około 30-40 księży i zakonników z całej Polski (najdalej z Gdańska). Kapłani startują w trzech grupach wiekowych, oddzielną kategorię tworzą klerycy . Mistrzostwa od lat organizowane są na stoku góry „Stożek” w Wiśle Łabajowie w Beskidzie Śląskim. Trasa przejazdu to tzw. „slalom gigant” zaopatrzony w pomiar elektroniczny, gdzie bramki są profesjonalnie przygotowane i ustawione w oparciu o wytyczne FIS (Światowej Federacji Narciarstwa). Każdy zawodnik ma swój własny numer startowy.

Organizatorzy starają się o licencjonowanych sędziów i przestrzeganie zasad narciarskiego savoir-vivre, jaki i zabezpieczenie medyczne z GOPR-u. Utrwalonym zwyczajem jest to, że na zawody przyjeżdżają kibicować wierni z parafii, grupy ministranckie i młodzieżowe. Po zawodach księży dla kibicujących przewidziane są także zjazdy rodzinne (ok. 100 osób).

Rodziny startują w parach, zaś po zjazdach sumuje się ich czasy i odpowiednio klasyfikuje. Osobną kategorią są szafarze i katecheci. Po zakończeniu rywalizacji sportowej na każdego czeka ciepły posiłek i pamiątkowy gadżet. Imprezę rozpoczyna i kończy wspólna modlitwa prowadzona przez Ks. Proboszcza parafii w Wiśle. Atmosfera zawodów przeniknięta jest dobrą zabawą oraz ma wymiar ewangelizacyjny i ekumeniczny (czasem startują także pastorzy z kościoła ewangelicko-augsburgskiego).

Bliższe informacje u organizatorów: ks. Damian Copek – tel. 502 282 814, ks. Szymon Kos – tel. 668 452 645.

Ks. Damian Copek – Duszpasterz Akademicki Archidiecezji Katowickiej