STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / METAMORFOZY W RAMACH ŚWIATOWEGO DNIA UBOGICH

Metamorfozy w ramach Światowego Dnia Ubogich

Osoby ubogie będą mogły poddać się metamorfozom w ramach obchodów 2. Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej. Od środy 14 listopada do soboty 17 listopada kilkunastu fryzjerów, wizażystki i kosmetolog posługiwać będą osobom najbardziej potrzebującym.




– Kiedy widzimy człowieka, od pierwszego wejrzenia na jego zewnętrze, bardzo mocno go klasyfikujemy. Nawet, kiedy mamy dobrą wolę. Nie trudno sobie wyobrazić, jak odruchowo odbieramy osobę bezdomną, zwłaszcza żyjącą na ulicy, która nie ma możliwości zadbania o swój wizerunek – mówi Anna Samborska-Niessner, która koordynuje kolejną edycję Metamorfoz. – Dla mnie doświadczenie, że wysokiej klasy fryzjer i profesjonalna wizażystka zajmą się taką osobą, to kwestia zwrócenia uwagi na jej godność i jej zachowanie – podkreśla.

Koordynatorka inicjatywy przyznaje, że podczas metamorfoz można zauważyć nie tylko zmianę uczesania, ale także zmianę postawy. – Na własne oczy widziałam sytuacje, kiedy człowiek patrząc na siebie w lustrze, prostował się – wspomina.

W budynku Dzieła Pomocy św. Ojca Pio przy ul. Smoleńsk 4 osoby ubogie przez 4 dni będą mogły skorzystać z pomocy kilkunastoosobowego sztabu profesjonalistów i wolontariuszy. Fryzjerzy zajmą się myciem, strzyżeniem i modelowaniem włosów, a także goleniem. Wizażystki wykonywać będą makijaże, co może być pomocą m.in. dla osób, które chcą wyrobić sobie nowe dokumenty albo chcą szukać pracy i wykonać zdjęcie do CV. Wśród fryzjerów i makijażystek są osóoby, które brały udział w poprzednich edycjach, ale i takie, które słysząc o tegorocznym ŚDU zgłosiły chęć pomocy.

Podczas pierwszej edycji ŚDU w Archidiecezji Krakowskiej Metamorfozy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Od tamtej pory, dzięki pomocy wolontariuszy i profesjonalistów, wydarzenie odbywało się cyklicznie. Osoby bezdomne informowane były przez organizacje na co dzień z nimi pracujące. Aby dotrzeć do innych osób ubogich postanowiono ponownie włączyć metamorfozy w plany oficjalnych obchodów święta.

– Fryzjerzy bardzo dobrze odnajdują się przy pracy z osobami potrzebującymi. Niejednokrotnie przy okazji strzyżenia czy malowania odbywały się bardzo poważne rozmowy, budowały się międzyludzkie relacje. I o to chodzi – podsumowuje A. Samborska-Niessner.

Inicjatorem Światowego Dnia Ubogich, które w tym roku po raz drugi będzie obchodzony w XXXIII niedzielę roku liturgicznego, jest Papież Franciszek. Ustanowił je w Liście Apostolskim „Misericordia et Misera” na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia w 2016 roku. Organizatorem centralnych obchodów Światowego Dnia Ubogich w Krakowie jest Archidiecezja Krakowska, a wszystkie parafie zaproszone są do organizowania wydarzeń i prezentowania swoich działań na rzecz ubogich w swoich wspólnotach. Tegorocznym hasłem są słowa z Psalmu 34: „Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał” (Ps 34,7).

 

KAI
Fot. Paulina Krzyżak | ŚDU Archidiecezja Krakowska / flickr.com

ZOBACZ TAKŻE