W Gostyniu trwają Dni Młodych Paradiso 2019. Są to kilkudniowe rekolekcje dla młodzieży, organizowane przez Archidiecezję Poznańską oraz Księży Filipinów. W ramach tego wydarzenia młodzi ludzie mogą uczestniczyć w różnorakich warsztatach, rozwijających ich talenty, a przede wszystkim pogłębiać swoją wiarę dzięki udziale w modlitwach i Eucharystii. Na zaproszenie organizatorów bierze w nich udział również metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Przyjechała także 20-osobowa grupa młodych z archidiecezji krakowskiej.
Superior, Przełożony Kongregacji, ks. Marek Dudek w rozmowie z Biurem Prasowym Archidiecezji Krakowskiej stwierdził, że w głównym sanktuarium maryjnym Archidiecezji Poznańskiej pw. Świętogórskiej Róży Duchownej księża Filipini rozwijając swój charyzmat, spotykają się z młodymi i pomagają im we właściwej formacji. Nazwa tego wydarzenia – Paradiso nawiązuje do słów św. Filipa, który powiedział, że w swoim życiu wybiera raj. Ks. Marek Dudek podkreślił, że młodzi ludzie mogą w tym miejscu wiele się nauczyć dzięki różnym wydarzeniom, którym przyświeca myśl o raju, czyli zbawieniu. Spotkania te odbywają się od trzech lat i angażuje się w nie cała Archidiecezja Poznańska.
Dni młodych, oprócz modlitwy i Mszy św., oferują różnorodne warsztaty z zakresu m.in. kulinariów, sztuki filmowej, złotnictwa. Jest to okazja, by odkryć swoje talenty i zainteresowania i poprzez tę naukę zmierzać do Pana Boga. Św. Filip mówił, że dobro i radość to najprostsza droga do świętości. Dni młodych rozpoczęto Mszą św. oraz wspólna dyskoteką.
Ksiądz Marek Dudek potwierdził, że do udziału w tym wydarzeniu zaproszono metropolitę krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego, który jako profesor wydziału teologicznego wielokrotnie przybywał do tego sanktuarium by się modlić, a w swoim herbie ma różę związaną z tym miejscem. Arcybiskup był obecny również w ubiegłym roku.
Sanktuarium jest także związane z postacią Jana Pawła II, który niedługo przed wyborem na Stolicę Piotrową przybył w to miejsce i odprawił Mszę św. przy ołtarzu polowym. W tym roku księża Filipini przeżywają setną rocznicę powrotu na Świętą Górę po kasacie, której dokonały władze pruskie.
– Paradiso zrodziło się ze spotkań młodych w Krakowie. Wtedy też po raz pierwszy dojrzała taka myśl, by robić coś takiego na terenie naszej Archidiecezji. Nie wszyscy mogą jechać na Dni Młodych do Panamy czy gdziekolwiek indziej, ale możemy to zrobić w naszej Archidiecezji. Nasze sanktuarium otworzyło swe bramy dla młodych – powiedział ksiądz Marek Dudek. Stwierdził, że w tym roku podczas Dni Młodych pojawili się goście z Kazachstanu i serdecznie zaprosił młodzież z Archidiecezji Krakowskiej. Hasłem tegorocznego spotkania jest „Oto ja, służebnica Pańska”. Maryja jako wzór służby wskazuje młodym, w jaki sposób należy otwierać się na drugiego człowieka.
Ksiądz Arkadiusz Szady, duszpasterz młodzieży Archidiecezji Poznańskiej stwierdził, że Paradiso to spotkanie młodych zainspirowane Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Dzięki pomocy wolontariuszy stworzono przestrzeń, w której młodzi mogą czuć się jak w domu. Tu mogą skupić się na relacjach z drugim człowiekiem oraz napełnić Bożą Mocą. Ksiądz Arkadiusz podkreślił, że ze względu na wielość uczestników, oferta warsztatowa jest bardzo rozbudowana i każdy znajdzie coś dla siebie.
Główną inspiracją dla organizacji tych dni jest łączność z Kościołem i papieżem. Opierając się na myśli teologicznej kolejnych Światowych Dni Młodzieży, organizatorzy budują swoją odpowiedź na nią, pomagając zagłębić się w niej młodym ludziom. W tym roku szczególną uwagę zwraca się na powstawanie i ruszanie z miejsca.
Ksiądz Arkadiusz Szady przyznał, że metropolita krakowski, również dzięki korespondencji z papieżem Janem Pawłem II, ma ogromną wiedzę na temat tożsamości człowieka. Młodzi ludzie potrzebują jednoznacznych odpowiedzi, które pomogą im budować swój światopogląd. Arcybiskup, dla którego nauczanie Czcigodnego Sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego jest bardzo ważne, może dać młodym właśnie takie odpowiedzi. Jest także otwarty na dialog z drugim człowiekiem, czego wyraz dał podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie, gdy zaprosił wszystkich zebranych do rozmowy. Również jako Zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, metropolita jest osobą kompetentną i właściwie przygotowaną do udzielenia wszelkich odpowiedzi na nurtujące młodych pytania.
Duszpasterz młodzieży Archidiecezji Poznańskiej powiedział, że w wydarzeniu bierze również udział młodzież z Archidiecezji Krakowskiej. Podkreślił, ze Paradiso tak jak Kościół – nie ma granic i nie zamyka się, ponieważ Jezus modlił się wielokrotnie o jedność swych uczniów.
Rzecznik Prasowy Paradiso 2019, Paula Rejkiewicz przybliżyła ofertę warsztatową. Przygotowano dwadzieścia dwie propozycje, które rozwijają różnorakie talenty, m.in.: warsztaty zdrowia i natury, podczas których uczestnicy uczą się właściwości ziół, warsztaty kulinarne, florystyczne, kaligrafii, konne, rowerowe. W tym roku na zakończenie oktawy Bożego Ciała uczestnicy warsztatów przygotują specjalny ołtarz.
Jeden z uczestników Paradiso, Franciszek Arciszewski przyznał, że te rekolekcje są bardzo dobrą okazją, by rozpocząć wakacje, podziękować za miniony czas. Każda chwila jest spędzana bardzo aktywnie, ale jest to wysiłek przyjemny, ponieważ związany z relacjami z drugim człowiekiem. – Paradiso to możliwość by ci, którzy nie mają dostępu do Światowych Dni Młodzieży, zapoczątkowanych przez papieża Polaka, mogli doświadczyć tej niezwykłej atmosfery i wspólnoty – powiedział. Według niego, dla niektórych Kościół wydaje się być przestarzały, ale młodzi ludzie muszą mieć świadomość, ze to oni go budują i są za niego odpowiedzialni. Przywołał słowa papieża Benedykta XVI, który mówił o tym, że we współczesnym świecie należy opowiedzieć się za jedynym i prawdziwym Kościołem. – Zależy mi na tym, żeby Kościół był święty mimo że ludzie są grzeszni – zakończył.
Paradiso to inicjatywa oparta na idei Światowych Dni Młodzieży, w której mogą wziąć udział również młodzi z Archidiecezji Krakowskiej. Wszelkie informacje oraz zapisy znajdują się na stronie internetowej: https://paradiso2019.pl. Organizatorzy serdecznie zapraszają!
Justyna Tyrka, Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Video Katarzyna Katarzyńska