STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WARTO PRZECZYTAĆ – ZACZERPNIJ ZE „ŹRÓDŁA”

Warto przeczytać – zaczerpnij ze „Źródła”

W najbliższą niedzielę, 18 sierpnia ukaże się 33. numer Tygodnika Rodzin Katolickich „Źródło”, który w całości będzie poświęcony osobie i twórczości Stanisława Moniuszki, najwybitniejszego muzycznego twórcy dzieł scenicznych i pieśni, utworów orkiestrowych i wokalno-instrumentalnych.




 

Moniuszko jest najwybitniejszym obok Fryderyka Chopina muzycznym geniuszem epoki romantyzmu. Oprócz powagi wizjonera w muzycznym krzewieniu ducha polskiego, cechowała go dobrotliwa ironia, dystans do zastanych realiów w kraju bez państwa, wyważony dowcip, w połączeniu z wielkim umiłowaniem rodzimego zwyczaju, sarmackich powinności względem Boga i Ojczyzny.

W uchwale jednogłośnie przyjętej przez Senat RP w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki w 200. rocznicę urodzin kompozytora, a obchodzonym pod auspicjami UNESCO na wniosek Polski, Litwy i Białorusi podkreślono, że dorobek tego wybitnego twórcy dzieł scenicznych i pieśni imponuje „różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej”.

Z okazji Roku Moniuszki w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, którą przez czternaście lat prowadził, zostały zorganizowane liczne koncerty, wykłady, warsztaty i wystawy. W artykule pt. „Promocje w Teatrze Wielkim Operze Narodowej” przedstawiona jest historia tego miejsca, a także jubileuszowe emocje.

W artykule pt. „Muzyczno-operowe propozycje” przybliżone zostały obchody organizowane w Operze Krakowskiej w ramach czerwcowego, 23. Letniego Festiwalu. Aby złożyć hołd i uczcić kompozytora, w Krakowie zorganizowano paradę gatunków wokalnych „Arie Oper Świata – Moniuszko!” oraz inne artystyczne imprezy i projekty.

W specjalnym numerze „Źródła” ukazany został proces budowania tożsamości narodowej poprzez  muzykę, a także narodowe motywy, które uwrażliwiały na obronę polskości.

Zapraszamy do zapoznania się z małą kroniką życia i twórczości wielkiego geniusza muzycznego epoki romantyzmu. Na stronach 16–23 zostały przedstawione okresy jego życia, a także zdefiniowany rozwój potencjału melodycznego. Z misją pracy u podstaw, przy ogromnej łatwości pisania, tworzył znakomitą, podnoszącą na duchu, posiadającą mnóstwo uroku i piękna muzykę, która po dziś dzień pozostaje skarbnicą narodowej sztuki.

Najnowszy numer do nabycia w kościołach, serdecznie zapraszamy do lektury!

Zamówienia „Źródła” można dokonać dzwoniąc pod numer telefonu: 12 423 22 57.

 

Joanna Banasik

 

Galeria

ZOBACZ TAKŻE