STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KS. ZBIGNIEW BIELAS W KAPITULE METROPOLITALNEJ NA WAWELU

Ks. Zbigniew Bielas w Kapitule Metropolitalnej na Wawelu

Bicie Zygmunta obwieściło Krakowowi, że do Kapituły Metropolitalnej na Wawelu przyjmowany jest nowy kanonik – ks. dr Zbigniew Bielas, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Uroczystej Mszy św. sprawowanej w sobotę w katedrze wawelskiej przewodniczył bp Jan Szkodoń, a homilię wygłosił ks. prof. Jacek Urban, dziekan kapituły wawelskiej. - Uczestniczymy w historii. Jest to historia Polski, Krakowa, Wawelu, ale jest to także historia Kościoła. Historia wiary. Historia mierzona kolejnym rozkołysaniem dzwonu Zygmunta – podkreślił kaznodzieja.




Uroczystość rozpoczęła się w skarbcu katedry. Tam nowy kanonik ukląkł, a wszyscy kanonicy wyrecytowali Psalm 51. Ks. Zbigniew Bielas złożył wyznanie wiary, a celebrans odmówił nad nim modlitwy wstawiennicze. W procesji wejścia kapłani zatrzymali się przy ołtarzu koronacyjnym i oddali mu cześć.

Na początku Eucharystii bp Jan Szkodoń wręczył ks. Zbigniewowi Bielasowi pierścień i dystynktorium, a następnie wprowadził go oficjalnie w grono kapituły i publicznie poświadczył nienaruszalne posiadanie ołtarza, stalli i miejsca.

Kaznodzieja przypomniał, że 623 lata temu papież Bonifacy IX w Rzymie podpisał bullę, która była odpowiedzią na prośbę skierowaną do niego przez króla Władysława Jagiełłę i królową Jadwigę, a ustanawiała Wydział Teologiczny w Krakowie. – Drugą instytucją podstawową dla Krakowa, zwłaszcza w okresie staropolskim, była kapituła. Jej początek sięga połowy XI wieku. Za ok. 30 lat będziemy obchodzić jej tysiąclecie. Tysiąclecie kapituły na Wawelu. Jeszcze w okresie wolnego miasta Krakowa, więc w pierwszej połowie XIX wieku, na mapach naszego Krakowa, obok herbu miasta, umieszczono jeszcze dwa herby: uniwersytetu i kapituły. To były instytucje wpisane w miasto. Instytucje trwające, odnawialne, rodzące się każdego roku na nowo – powiedział ks. prof. Urban i dodał, że właśnie dziś uczestniczymy w kolejnym akcie tego trwania i odnowy.

Dziekan kapituły wawelskiej przypomniał, że bp Jan Zając został kanonikiem ponad 30 lat temu. Kiedy osiągnął wiek kanoniczny, abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, wskazał nowego kanonika – ks. dr. Zbigniewa Bielasa, kustosza Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach.

Ks. prof. Jacek Urban dziękował Panu Bogu za trwającą kilka dekad posługę bp Zająca, jako kanonika Katedry Wawelskiej. – Nadal w niej jest. Bardzo prosimy, by pozostał. I przez instalację wprowadzamy ks. kanonika Zbigniewa. Polecamy go Bogu, prosząc o Ducha Świętego dla niego, dla kapituły, abyśmy jako kanonicy, jako prastara kapituła krakowska, wypełnili wszystko, co sprawiedliwe, wszystko do czego zobowiązuje nas chrzest swięty, który otrzymaliśmy, kapłaństwo, do czego nas zobowiązuje to niezwykłe wyróżnienie, jakim jest uczestnictwo w samym środku prezbiterium Kościoła krakowskiego, jaki stanowiła i stanowi Kapituła Katedralna. A do tego by tak się stało, przyzywajmy wstawiennictwa św. Stanisław, biskupa i męczennika, św. Jadwigi Królowej i św. Jana Pawła II – zakończył ks. Urban.

Krakowska Kapituła Katedralna istnieje od XI wieku i jest jedną z najstarszych instytucji diecezjalnych, która towarzyszy biskupom krakowskim w zarządzaniu diecezją i prowadzeniu jej. Do obowiązków Krakowskiej Kapituły Katedralnej należy wzbogacanie kultu Bożego w Kościele oraz służenie radą i pomocą biskupowi. Kanonicy posiadają prawo do stalli w kościele, głosu na kapitule. Biskup krakowski sięga po ich porady w kwestiach ważnych i trudnych.

Od 11 stycznia Kapituła Metropolitalna na Wawelu liczy 12 kanoników. Zasiada w niej także trzech kanoników seniorów: bp Jan Zając, ks. infułat Bronisław Fidelu oraz ks. infułat Adam Kubiś.

Małgorzata Pabis | Rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach

Galeria

ZOBACZ TAKŻE