W czwartek 18 czerwca 2020 r. podczas rozważań przed modlitwą apelową na Jasnej Górze rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zawierzył nowe władze uczelni opiece Matki Bożej. – Prosimy o mądrość dla nich, by z Bożą łaską prowadzili uczelnię w kolejnych latach – mówił ks. prof. Wojciech Zyzak.
– Przychodzimy do Ciebie Matko Miłosierdzia w trudnym czasie dla Kościoła, świata, Ojczyzny i dla naszych uczelni. Przeżywamy pandemię koronawirusa, która uniemożliwia nam pracę z młodzieżą w takim zakresie do jakiego jesteśmy powołani, w bezpośredniej relacji mistrza i ucznia – mówił 18 czerwca na Jasnej Górze rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. – Ufamy Twej opiece i wstawiennictwu tego, który w szczególny sposób obrał sobie Ciebie za Matkę mówiąc Totus Tuus. Patron naszego uniwersytetu, św. Jan Paweł II, którego 100-lecie urodzin w tym roku obchodzimy, wie doskonale co to znaczy cierpieć z powodu pandemii – mówił ks. prof. Wojciech Zyzak wspominając śmierć brata przyszłego papieża – Edmunda, który jako młody lekarz zaraził się groźną odmianą szkarlatyny, będącą wówczas, w 1932 roku, chorobą nieuleczalną. Utrata brata wpłynęła na całe przyszłe życie Ojca Świętego.
Podczas rozważań przed modlitwą apelową na Jasnej Górze rektor UPJPII zawierzył nowe władze uczelni opiece Matki Bożej. Senat Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie powierzył stanowisko rektora uczelni na lata 2020-2024 ks. dr. hab. Robertowi Tyrale, prof. UPJPII. Nowo wybrany rektor mianował prorektorami ks. dr. hab. Antoniego Świerczka, prof. UPJPII, ks. prof. dr. hab. Tomasza Rozkruta oraz dr hab. Małgorzatę Dudę, prof. UPJPII. – Prosimy o mądrość dla nich, by z Bożą łaską prowadzili uczelnię w kolejnych latach – mówił przed jasnogórskim wizerunkiem Matki Bożej ks. prof. Wojciech Zyzak.
Przypominając o korzeniach uczelni wywodzącej się z Wydziału Teologicznego Akademii Krakowskiej, o przekształceniu – staraniem papieża Benedykta XVI – Papieskiej Akademii Teologicznej w Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, zwrócił uwagę „z jak wielkiego dziedzictwa duchowego i intelektualnego papieża Polaka stale korzysta uniwersytet, świadomy wobec zaciągniętego wobec swojego patrona długu, który jest zarówno darem jak i zadaniem”. Rektor przypomniał zarazem o wysiłkach jakie czynił Karol Wojtyła, by uczelnia papieska działała w Krakowie.
Ks. prof. Wojciech Zyzak przywołał również postać drugiego wielkiego czciciela Matki Bożej – kard. Stefana Wyszyńskiego, którego beatyfikacja jest oczekiwana. To właśnie Prymas Tysiąclecia w 1954 roku był głównym obrońcą krakowskiego Wydziału Teologicznego, doprowadzając pięć lat później do uznania ciągłości istnienia tego wydziału. Rektor UPJPII podziękował na Jasnej Górze za obu wielkich pasterzy, bez których nie byłoby krakowskiej uczelni. – Pani Jasnogórska, ufamy, że po miesiącach ciemności i lęku przyniesiesz nam światło nadziei – mówił w kaplicy Cudownego Obrazu rektor UPJPII.