STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / W INTENCJI OJCZYZNY I MATKI BOŻEJ WNIEBOWZIĘTEJ

W intencji Ojczyzny i Matki Bożej Wniebowziętej

W katedrze na Wawelu 15 sierpnia czczono Najświętszą Marię Pannę Wniebowziętą oraz obchodzono święto Wojska Polskiego.

Obok przedstawicieli Wojska Polskiego wraz z pocztem sztandarowym w Mszy uczestniczyli przedstawiciele Bractwa Kurkowego, Rycerzy św. Jana Pawła II, a także mieszkańcy Lwowa, gdyż przed głównym ołtarzem został umieszczony słynący łaskami obraz Matki Bożej Łaskawej – ślicznej gwiazdy Lwowa.

Mszę zainaugurowało bicie dzwonu Zygmunt. Eucharystii przewodniczył ks. infułat Bronisław Fidelus – koncelebrowali ks. pułk. Piotr Sroka i ks. prof. Jacek Urban – dziekan Kapituły Katedralnej, który wygłosił Słowo Boże.

100 lat temu 15 sierpnia 1920 roku doszło do powstrzymania nawałnicy bolszewickiej i obrony stolicy pod Radzyminem. Wojska pod dowództwem gen. Władysława Sikorskiego powstrzymały wroga pod Płockiem i Modlinem. Dzień później 16 sierpnia znad Wieprza ruszyło natarcie Grupy Uderzeniowej Piłsudskiego zmuszając siły bolszewickie do panicznej ucieczki.

Bitwa ta okazała się zwycięstwem odwracającym losy całej wojny. Przez wielu nazwana „cudem nad Wisłą” dzięki wierze w szczególną troskę Matki Boskiej nad Wojskiem Polskim.

– Czcimy Najświętszą Marię Pannę w tajemnicy Wniebowzięcia oraz obchodzimy święto Wojska Polskiego, modlimy się i wspominamy tych, którzy odeszli z tego świata, walcząc o wolność Ojczyzny. Modlimy się za nią i dziękujemy za dar wolności, abyśmy ten dar – my, Polacy – dobrze wykorzystali i szanowali – powiedział podczas Mszy św. ksiądz infułat.

Na budynkach zarówno Muzeum Katedralnego jak i „Prałatówki” po raz pierwszy pojawiły flagi z herbem kapituły wawelskiej.

Tekst i foto: Adam Wojnar