STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ROZPOCZYNAJĄ SIĘ NABOŻEŃSTWA MAJOWE – LITANIA LORETAŃSKA MA NOWE WEZWANIA

Rozpoczynają się nabożeństwa majowe – Litania Loretańska ma nowe wezwania

W tym roku podczas nabożeństw majowych po raz pierwszy będzie odmawiana Litania loretańska z wezwaniami, które do tekstu modlitwy dołożył papież Franciszek.




Maj w Kościele Katolickim jest miesiącem szczególnie poświęconym Matce Bożej. Parafie i rodziny intensywniej modlą się w tych dniach za wstawiennictwem Maryi, w kościołach lub przed przydrożnymi kapliczkami, odmawiając Litanię Loretańską oraz śpiewając pieśni maryjne.  Nabożeństwa majowe są najbardziej popularną formą czci Matki Bożej w tym czasie.

„Faktycznie to Ona jest najpiękniejszym kwiatem, jaki zakwitł ze stworzenia, „różą”, która ukazała się w pełni czasu, gdy Bóg, posyłając swego Syna, obdarzył świat nową wiosną. Jest też zarazem pokorną i dyskretną protagonistką pierwszych kroków chrześcijańskiej wspólnoty: Maryja jest jej duchowym sercem, albowiem sama Jej obecność pośród uczniów jest żywą pamięcią o Panu Jezusie i zadatkiem daru Jego Ducha”

– mówił w 2010 r. papież Benedykt XVI w katechezie wyjaśniającej liturgiczny kontekst dedykowania Maryi tego miesiąca.

Po raz pierwszy oficjalnie nabożeństwo majowe odprawiano w Polsce w kościele Świętego Krzyża w Warszawie  w 1852 r. Po 30 latach trafiło ono już do wszystkich parafii i stało się bardzo popularne.

Konferencja Episkopatu Polski 28 sierpnia 2020 r. zatwierdziła polskie tłumaczenie trzech nowych wezwań Litanii loretańskiej. Są to wezwania: „Matko miłosierdzia”, „Matko nadziei”, „Pociecho migrantów”.

Nowe wezwania Litanii loretańskiej, wprowadzone w języku łacińskim przez Stolicę Apostolską 20 czerwca 2020 r., brzmią w języku polskim kolejno: „Matko miłosierdzia” (po „Matko Kościoła”), „Matko nadziei” (po „Matko łaski Bożej”), „Pociecho migrantów” (po „Ucieczko grzesznych”). Wezwanie „Matko miłosierdzia”, które w polskiej wersji Litanii już było w użyciu (po wezwaniu „Matko łaski Bożej”), będzie znajdować się w nowym miejscu.

Ks. Dominik Ostrowski, sekretarz Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomniał, że „nie można dokładać dodatkowych wezwań (np. „Królowo świata”) tylko dla dokończenia symetrycznej frazy melodycznej”. – W litaniach priorytetem jest tekst modlitwy, a nie melodia, dlatego należy promować lub komponować takie melodie litanii, które nie zakładają parzystej liczby wezwań – podkreślił.

Nowe brzmienie Litanii loretańskiej obowiązuje z dniem podjęcia uchwały przez Konferencję Episkopatu Polski, tzn. od 28 sierpnia 2020 r. W obecnym kształcie Litania loretańska ma 55 wezwań do Matki Bożej.

Poniżej do pobrania oficjalny tekst Litanii loretańskiej.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
Źródło: Episkopat.pl oraz KAI

PLIKI DO ŚCIĄGNIĘCIA
ZOBACZ TAKŻE