Czwartego listopada odbył się pierwszy, po przerwie związanej z pandemią koronawirusa, dzień skupienia dla zakrystianek i zakrystianów naszej Archidiecezji.
Dzień skupienia rozpoczął się Mszą św. w kościele św. Marka, którą sprawował ks. kanonik Aleksander Wójtowicz, duszpasterz zakrystianów. W homilii podkreślił, że słowo zakrystian pochodzi od łacińskiego sacer – czyli święty, przebywający blisko Boga. – Przebywając tak blisko Jezusa Eucharystycznego – zakrystian powinien wyróżniać się żywą wiarą i wypełnianiem swej posługi z miłością –mówił.
Kaznodzieja ukazał posługę zakrystiana jako wybranie i powołanie. Na zakończenie poprosił zebranych o trzy rzeczy w ich drodze do świętości: – Proszę Was na początek: to mały ale ważny krok – umiejmy znaleźć czas na krótką modlitwę adoracji Jezusa Eucharystycznego codziennie, umiejmy tak wykorzystać czas, by w jednej niedzielnej Eucharystii uczestniczyć w pełni i całym sercem! Postarajmy się wysłuchać na spokojnie podczas parafialnych rekolekcji jednej nauki! Święci XV wieku, współcześni święci krakowscy, św. Janie Pawle II, bł. Michale Giedroyciu –wspomagajcie nas w pięknym wypełnianiu tych zadań, do których jesteśmy wezwani – zaznaczył.
Po Mszy św. ks. dr Andrzej Wójcik – rektor kościoła św. Marka –wygłosił konferencję o życiu i posłudze bł. Michała Giedroycia. Przybliżył również historię świątyni i poprowadził modlitwę przy grobie patrona zakrystianów. Po Eucharystii uczestnicy modlili się w Kościele Mariackim przed Najświętszym Sakramentem oraz ubogacili swoje serca podczas refleksji przed odnowionym ołtarzem Wita Stwosza. Po agapie odbyło się spotkanie organizacyjne, na którym omówiono sprawy dotyczące rozwoju duszpasterstwa zakrystianów w naszej Archidiecezji. W dniu skupienia uczestniczyło ok. 30 osób.
Wszystkich zainteresowanych zakrystianów i zakrystianki zachęcamy do kontaktu: adres e- mail oraz telefonicznie (539 787 139 ).