– Bohaterski i nieustępliwy pasterz krakowski zginął od miecza polskiego władcy, broniąc swego ludu i prawa Bożego. Z wielką odwagą i wewnętrzną wolnością św. Stanisław przedkładał Chrystusa ponad priorytety świata. Niech jego przykład, tak bardzo aktualny, będzie dla was zachętą do wytrwania w wierności Ewangelii i wcielania jej w wasze życie rodzinne i społeczne – mówił papież Franciszek podczas środowej audiencji do pielgrzymów z Metropolii Krakowskiej, którzy przyjechali, aby dziękować za 770-lecie kanonizacji św. Stanisława Biskupa i Męczennika.
– Pozdrawiam serdecznie Polaków, a w sposób szczególny pielgrzymów z Archidiecezji Krakowskiej, Diecezji Bielsko-Żywieckiej, Tarnowskiej i Kieleckiej oraz z polskiej parafii w Rzymie, którzy przybyli, aby świętować rocznicę kanonizacji swojego patrona i patrona Polski – św. Stanisława Biskupa i Męczennika, która miała miejsce w Asyżu 770 lat temu – mówił papież Franciszek do pielgrzymów zgromadzonych na Placu św. Piotra. – Bohaterski i nieustępliwy pasterz krakowski zginął od miecza polskiego władcy, broniąc swego ludu i prawa Bożego. Z wielką odwagą i wewnętrzną wolnością św. Stanisław przedkładał Chrystusa ponad priorytety świata. Niech jego przykład, tak bardzo aktualny, będzie dla was zachętą do wytrwania w wierności Ewangelii i wcielania jej w wasze życie rodzinne i społeczne. W ten sposób będzie czytelnymi świadkami prawdy, sprawiedliwości i braterskiej miłości. Z serca wam błogosławię – zakończył.
Spotkanie wiernych z papieżem odbywa się co tydzień, w każdą środę. W dzisiejszej audiencji udział wzięli pielgrzymi z Metropolii Krakowskiej, którzy przyjechali, aby dziękować za 770-lecie kanonizacji św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Na Placu św. Piotra obecni byli: abp Marek Jędraszewski, bp Robert Chrząszcz, bp Piotr Greger, bp Artur Ważny i bp Jan Piotrowski, a wydarzenie uświetnił chór i orkiestra z Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.
Z okazji 770. rocznicy kanonizacji św. Stanisława BM, na prośbę Archidiecezji Krakowskiej, Penitencjaria Apostolska udzieliła możliwości uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami: