Po co nam wieńce adwentowe i roratnie lampiony? Skąd się wzięły i od kiedy są nieodłączną częścią oczekiwania na Boże Narodzenie? „Adwent słowem pisany” to podcast, w którym ks. Michał Mroszczak przybliża historię różnych form przeżywania Adwentu oraz symboli z nim związanych. Zapraszamy na trzeci odcinek!
Czym jest światło? Czym jest jeden z najbardziej oczywistych i rzucających się w oczy symboli Adwentu? Światło to nic innego jak zjawisko fizyczne, którego badaniem zajmuje się optyka. Pod pojęciem światła kryje się odpowiedni zakres fal elektromagnetycznych lub strumień/wiązka cząsteczek zwanych fotonami. Jest jednym z ważniejszych elementów badawczych. Zajmuje jednak nie tylko naukowców – fascynowało również Ojców Kościoła. I tak np. św. Ambroży nazywa Jezusa w hymnie odmawianym w jutrzni 1 tygodnia Splendor paternae gloriae – Nieśmiertelnym blaskiem Ojca. Rozwijająca się przez wieki symbolika światła jest bardzo rozbudowana. W każdym systemie religijnym światło symbolizowało wieczność, ducha, bezcielesność, niematerialność. Stanowiło synonim boskości, mocy, piękna i dobra…
Takie rozważania na temat światła prowadzą nas do tematu kolejnego symbolu adwentowego, którym jest lampion. Msze św. roratnie, które nazwę zawdzięczają łacińskiej antyfonie odśpiewywanej na wejście (Rorate caeli desuper – Niebiosa spuśćcie rosę), tradycyjnie były Mszami odprawianymi przed świtem. Przyjęło się zatem, że wierni przychodzili na nie z lampionami. Na ziemiach polskich zwyczaj Mszy roratnich istnieje od XIII wieku. Sam lampion roratni to rodzaj lampki wykonanej w kształcie czworoboku, którego ścianki zgodnie z tradycją przypominały gotyckie witraże z symbolami chrześcijańskimi lub scenami biblijnymi. W środku umieszcza się świecę, współcześnie coraz częściej, maleńką żarówkę na baterię.
Lampion jest symbolem przypowieści Jezusa o roztropnych pannach, które z płonącymi lampami oczekiwały na przyjście Oblubieńca. Symbolika ta niezwykle wpisuje się w czas Adwentu. Czas radosnego, weselnego oczekiwania na przyjście Pana. Lampionami rozświetla się pierwszą część Mszy św. roratniej, podczas której w kościele pogaszone są światła i panuje symboliczna ciemność.
Zapraszamy w poniedziałki i środy o godz. 18.00. Zachęcamy też do śledzenia mediów społecznościowych Archidiecezji Krakowskiej, gdzie będzie można dowiedzieć się jeszcze więcej o kaligrafii i jej tajnikach. Podcastowa playlista dostępna tutaj.
Za pomoc w realizacji nagrania dziękujemy Wyższemu Seminarium Duchownemu Archidiecezji Krakowskiej.