– Każde spotkanie z Jezusem powinno prowadzić do przemiany. Po spotkaniu z Jezusem powinienem być inny, to spotkanie powinno mnie zmieniać – mówił bp Robert Chrząszcz w czasie liturgii stacyjnej w kościele św. Szczepana w Krakowie.
W czasie homilii bp Robert Chrząszcz przypomniał, że dziś rzymskim kościołem stacyjnym jest Bazylika św. Piotra na Watykanie. – Jest miejscem modlitwy, refleksji, spotkania z Bogiem, które łączy nasze serca w jedności wiary – mówił krakowski biskup pomocniczy zaznaczając, że to miejsce, które przechowuje bogate dziedzictwo chrześcijaństwa od czasów apostolskich aż po współczesność. Znajdujące się pod ołtarzem głównym relikwie św. Piotra są symbolem naszego zjednoczenia z pierwotnym Kościołem i jego nauczaniem.
Nawiązując do fragmentu Ewangelii wg św. Marka opisującego przemienienie na Górze Tabor biskup zwrócił uwagę na teologiczne znaczenie tego wydarzenia. – Przemienienie Jezusa ukazuje Jego boską chwałę i jednocześnie wskazuje na Jego związek ze Starym Przymierzem – mówił bp Robert Chrząszcz dodając, że wydarzenie z Taboru jest potwierdzeniem tożsamości Jezusa jako Mesjasza i Syna Bożego, a także zapowiedzią Jego męki, śmierci i zmartwychwstania.
Biskup zaznaczył, że przemienienie Jezusa na Górze Tabor ma przypominać o praktycznych wymiarach wiary. – Chwała Jezusa jest źródłem naszej nadziei i naszej pewności, że Jego słowa są prawdziwe i godne zaufania – mówił podkreślając, że wydarzenie to jest zapowiedzią przemienienie każdego człowieka, aby ciągle duchowo wzrastał i doskonalił się. W tym kontekście wskazał na przemianę uczniów, obecnych z Jezusem na Górze Tabor. – Każde spotkanie z Jezusem powinno prowadzić do przemiany. Po spotkaniu z Jezusem powinienem być inny, to spotkanie powinno mnie zmieniać – podkreślał biskup.
Playlista Wielki Post tutaj.
Playlista Liturgia Stacyjna tutaj.